Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fotbaloví fanoušci v tramvaji zmlátili Afričana a házeli po něm citrony. Nikdo se ho nezastal

Česko

  12:21aktualizováno  16:06
Praha - Několik fotbalových fanoušků Sigmy Olomouc během sobotního večera v Praze surově zbilo muže původem ze západní Afriky. Napadený čelil útoku údajně kvůli své tmavé barvě pleti. Pár útočníků ze skupiny zadržela policie a teď je podezřívá z toho, že jejich čin má rasový podtext. Fotbalový klub SK Sigma Olomouc se od chování útočníků distancoval.

Napadený čelil útoku pražské tramvaji (ilustrační foto). foto:  Michal Šula, MAFRA

Šestatřicetiletý muž byl napaden v tramvaji číslo 6, ta se v tu dobu pohybovala mezi zastávkami I. P. Pavlova a Bohemians. Blízko místa se konalo sobotní fotbalové utkání mezi pražským klubem a Sigmou Olomouc. Muž v té době jel tramvají za svým kamarádem, když na zastávce I. P. Pavlova k němu přistoupilo asi dvacet mladíků. O případu informoval server Aktuálně.cz.

VIDEO: Fanoušci Bastie napadli přímo na hřišti fotbalisty Lyonu

„Začali na mě okamžitě řvát, že jsem černá huba a špinavej negr. Křičeli, že bych se měl vrátit do Afriky a že černoši a Židi by měli jít do plynu,“ popsal pro Aktuálně.cz napadený muž. Nikdo z přihlížejících lidí se ho nezastal.

Útočníci po něm házeli citrony a později do něj začali i bušit pěstmi. „Nevím, kde citrony vzali, jeden z nich mi citron vymačkal na hlavu, šťáva mi tekla po obličeji na oblečení,“ komentuje útok napadený. Skupina mladíků ho poté strhla ze sedačky a začala do něj kopat. Při útoku mu agresoři způsobili pohmožděniny a modřiny. Agresoři pak vystoupili na stanici Bohemians.

„Chtěl jsem zavolat policii a sanitku, ale měl jsem vybitý telefon. Zmáčkl jsem tlačítko nouzového zastavení. Řidička se divila, ale musela vidět, že mě napadli. Když jsem ji požádal, aby zavolala policii a sanitku, zeptala se proč,“ popisuje muž. Také přiznává, že si při rozbíjení skla u nouzového tlačítka pořezal prsty.

Po ošetření v nemocnici ho kontaktovala policie, která mu ukázala snímky z tribuny olomouckých fanoušků. Napadený muž několik z nich poznal a policisté je během zápasu zadrželi. „Kdyby nepostupovali tak rychle, asi by je pak už nechytili,“ domnívá se.

„Všichni zadržení skončili na policejním oddělení. Na případu teď pracují kriminalisté. Útočníci čelí podezření ze spáchání trestných činů hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, výtržnictví a ublížení na zdraví,“ řekl ve středu Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk. Další informace o útoku odmítl kvůli probíhajícímu vyšetřování zveřejnit.

Sigma Olomouc i premiér útok odsoudili

Napadený žije v Praze už deset let a pracuje jako programátor v jedné mezinárodní firmě. Kromě češtiny mluví šesti světovými jazyky a má doktorát z jedné z pražských univerzit.

„Celou tu dobu jsem se snažil začlenit se do společnosti, dva roky jsem třeba jako dobrovolník učil děti ve školce francouzsky. Mám pocit, jako by na tom vůbec nezáleželo. Jsem taky zklamaný, že mi nikdo nepomohl. Odmítla mě i většina lidí, které jsem v tramvaji požádal o svědectví,“ dodal muž.

Představitelé Sigmy Olomouc mají informace o celé události pouze z médií. „Každopádně to nemění nic na tom, že takové jednání ostře odsuzujeme! Jedince, kteří se toho dopustili, nepovažujeme za příznivce SK Sigma Olomouc, nejsou na našem stadionu vítáni! Kdo se takto chová, není fanoušek SK Sigma!“ uvedl klub v prohlášení. Je prý připraven spolupracovat s policií a zajistit, aby se útočníci už na zápasy nedostali.

Incident odsoudil i současný premiér Bohuslav Sobotka. „Zásadně odsuzuji jakékoli projevy rasismu. Něco takového je ostudné a naprosto nepřijatelné,“ napsal ve čtvrtek na svém twitterovém profilu. Dodal, že věří v řádné prošetření události a adekvátní potrestání útočníků.

Autoři: ,