Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fotbalovým klubům hrozí daň z luxusu

Česko

LONDÝN/PRAHA Nejbohatší evropské fotbalové kluby čelí reálné hrozbě, že budou muset platit daň z luxusu za své nejdražší hráče. Prostředky z takto vybírané daně by pak byly využity k financování méně majetných klubů. Vyplývá to z plánů evropské fotbalové asociace UEFA, o kterých jako první informoval deník Financial Times.

Iniciativa má pomoci chudším klubům vyrovnat se s důsledky globální finanční krize, a také podpořit vyšší konkurenci mezi evropskými kluby, zdůraznil prezident UEFA Michel Platini. Mluvčí asociace William Gaillard dodal, že nezbytnost opatření vyplývá i z hrozícího finančního kolapsu několika španělských velkoklubů, mezi nimiž figuruje například Valencia.

Ta zvažuje prodej několika klíčových hráčů, aby získala peníze k financování klubu.

UEFA při odůvodňování nezbytnosti zavedení daně z luxusu poukázala i na neustále rostoucí výdaje na nákupy špičkových fotbalistů, které v poslední době uskutečňují zejména bohaté anglické kluby. Inflaci na hráčském trhu vytvořil arabský šejk Mansour bin Zayed, který loni koupil klub Manchester City a začal za nové hráče utrácet astronomické sumy. Za brazilského útočníka Robinha zaplatil loni v září Realu Madrid 32,5 milionu britských liber. Real naopak nedávno nabídl 77 milionů liber Manchesteru United za přestup portugalské hvězdy Cristiana Ronalda. Korunu všemu může nasadit opět šejk Mansour bin Zayed, který je podle informací britského tisku připraven v létě nabídnout klubu AC Milán 100 milionů liber za brazilského útočníka Kaká.

Konceptem daně z luxusu se UEFA inspirovala od americké baseballové ligy Major League Baseball (MBL), kde je tato daň uvalena na kluby se sezonními rozpočty převyšujícími daný limit. Procenta z každého dolaru utraceného nad tento rámec jdou do fondu, ze kterého čerpají finanční pomoc chudší kluby.

Podle únorového žebříčku klubů s nejvyššími příjmy, sestaveného poradenskou firmou Deloitte, figuruje mezi dvacítkou nejbohatších klubů sedm anglických týmů. Jejich finanční převaha se odráží v nákupech hráčů a následně i na hřišti. Mezi nejlepších osm klubů prestižní Ligy mistrů se letos kvalifikovaly čtyři anglické týmy. Ve fotbalových kruzích proto vyvstaly spekulace o tom, že uvažovaná daň z luxusu je namířena zejména k oslabení pozice anglických klubů. Šéf UEFA Platini to odmítá. Tvrdí, že hlavním záměrem je snížit inflaci cen hráčů a předejít tak vlně bankrotů klubů po celé Evropě.

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...