Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Fotografie z míst, kde by Evropan možná nepřežil

Česko

PRAHA Krajina připomínající obrazy Salvadora Dalího, doutnající sopky, laguny se stovkami plameňáků a další úchvatné záběry z Bolívie jsou do konce října k vidění ve Faustově domě na Karlově náměstí v Praze. Autory rozměrných fotografií na profesionální úrovni jsou profesor Jan Bultas, kardiolog, farmakolog a vysokoškolský učitel Univerzity Karlovy, a novinář a spisovatel Jaroslav Hořejší.

Společné výstavě předcházela rovněž společná dobrodružná cesta s fotoaparátem, která končila v nadmořské výšce 5000 metrů nad mořem. Mezi snímky návštěvník najde i pohled na největší solnou pláň na světě – Salar de Uyuni, ale i záběry z tržiště nebo Copacabany, poutního místa v Bolívii, jezero Titicaca, národní park Sajama, stejně jako fotky domorodých obyvatel nebo magických předmětů. Stovka fotografií tak provede návštěvníky zemí Tiwanaků, Ajmarů, Inků a Simóna Bolívara. Na dotaz, zda Jan Bultas na těchto cestách čerpá také medicínské zkušenosti, odpověděl, že v podmínkách, kde by mnohý Evropan možná nepřežil, jsou místní kupodivu většinou zdraví.

Výstava pokračuje na Dobešku Jan Bultas s Jaroslavem Hořejším vystavují svoje fotoreportáže z různých exotických cest již několik let, a to nejen v Praze, ale i v Brně a ve Slavonicích. Také současná expozice bude mít pokračování na dalších místech, například v pražském Divadle na Dobešce.

Většinou ovšem nevědí, kdo z nich který záběr pořídil. „Často mačkáme spoušť na stejném místě, protože si vybíráme ta nejzajímavější a nejhezčí. A když pak děláme výstavu, mnoho fotek vzájemně splývá, popletou se a před vernisáží už nemůžeme s jistotou říci, který z nás je autorem,“ vysvětluje, proč u snímků nejsou jména autora, Jaroslav Hořejší.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!