Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francii vyhledávají aktivní dovolenkáři

Česko

Do země galského kohouta jezdí turisté především za poznáním, ať už do romantické Paříže, nebo do zámků na Loiře. Vyrazit sem jen tak k moři se moc nenosí.

Vyrazit se opalovat na francouzské pláže je pro našince poměrně drahé. Málokdo by také vydržel ležet jen tak na pláži a nepodlehnout nutkání vidět alespoň něco málo z jedinečné historie a památek této země.

Nevíce Čechů cestuje do Francie především za návštěvou Paříže, a to i na tzv. prodloužený víkend. Důvodů, proč poznat i jiné kouty země a spojit je s chvílemi relaxu u moře, jsou stovky.

Pláže zabírají asi třetinu celkové délky francouzského pobřeží, zejména na břehu Středozemního moře. To se rozprostírá od Monaka a Azurového pobřeží na východ do podhůří Pyrenejí na hranici se Španělskem. Francouzská riviéra „Do Francie se cestuje v hojné míře vlastní dopravou. Nejpopulárnějším místem pro koupání je Azurové pobřeží neboli Francouzská riviéra,“ říká Tomáš Brejcha z Čedoku. Tato část Středozemního moře mezi Marseille a italskou hranicí u Mentonu má příznivé klimatické podmínky s trvale jasnou oblohou, a to díky blízkosti jižních výběžků Alp.

Charakter pobřeží je ovšem velice různorodý. „Najdeme zde romantické útesy i pláže, které v některých úsecích téměř navazují jedna na druhou. Více než 60 z nich se pyšní modrou evropskou vlajkou kvality,“ dodává Brejcha.

Moře při Azurovém pobřeží je průzračné a čisté s převážně oblázkovými plážemi. V červnu a říjnu zde jsou teploty od 19 stupňů, přes léto začínají na 22 stupních.

Pokud máte v oblibě koupání bez plavek, raději se bez své slabůstky obejděte. Někde je totiž koupání „na Adama“ pod vysokou pokutou zakázáno - platí to na většině bretaňských a korsických pláží. Toleruje se jen na tzv. naturistických plážích - vyžaduje se ovšem členství ve světové federaci naturistů.

Kraj Azurového pobřeží se honosí bohatou historií a velkým množstvím kulturních památek, muzeí a galerií, sportovních příležitostí a zábavních atrakcí. Muzea a památky bývají přístupné denně kromě úterý.

Mezi nejznámější střediska této oblasti patří Cannes, Menton, Nice, četnické Saint Tropez nebo nejjižnější Hyéres. K Azurovému pobřeží patří také knížectví Monako. Ubytovat se zde můžete v hotelích, vilách či apartmánech nebo využít levnější variantu v podobě karavanů. V jižní Francii nezapomeňte koupání a lenošení přerušit návštěvou národního parku Camarque nebo se projít krajem francouzských impresionistů - známou Provencí, kterou jistě znáte z obrázků s lány levandule. Za podívání stojí i středověký Avignon s plně zachovalými městskými hradbami. Kdo ale nevydrží ani u moře celý den bez pohorek na nohou, ať se vydá třeba k nejvelkolepější soutěsce Evropy s názvem Verdon.

Velice oblíbenou destinací je mezi turisty ostrov Korsika na jih od Francie. Většinu jejího území sice pokrývají vysoké hory, ale díky své jižní poloze se může pyšnit také o něco vyššími teplotami. Jde o svérázný ostrov s divokou přírodou, množstvím památek a bohatou historií. Ostrov je ideální pro spíše klidnou dovolenou. Pláže na Korsice jsou písčité i kamenité a moře je tu krásně teplé.

***

Nejlepší letoviska

Nice - hlavní město Azurového pobřeží je místem příjemných procházek, potěší i milovníky historie. Menton - místo s mírným podnebím, skýtá mnoho druhů sportovního i kulturního vyžití. Vhodné místo pro rodinnou dovolenou. Hyéres - skvělé místo pro milovníky pláží, koupání a vodních sportů, ale také pro vyznavače cyklistiky, vhodný i pro rodinnou dovolenou.

Ceny v obchodě * chléb tmavý nebo celozrnný 500 g = 1,30-1,60 eura * bageta = 0,80 eura * croissant = 0,80 eura * sýr z kravského mléka 100 g = 1,30-3,50 eura * sýr ovčí 100 g = 2,80-3,80 eura * sýr kozí 100 g = 2,20-8,10 eura * ovocný jogurt = 0,50 eura * mléko 1 l = 1,20 eura * salám trvanlivý 100 g = 2,40 eura * vejce 10 ks = 1,30-1,80 eura * rajčata 1 kg = 2,00-3,50 eura * broskve 1 kg = 2,30 eura * voda balená 1,5 l = 0,30-0,50 eura * víno stolní 1 l = od 1,50 eura * nealko 1,5 l = 1,00-1,50 eura Ceny jsou pouze orientační, odlišují se sezonně i místně. 1 euro je asi 25,30 Kč Zdroj: www. cedok.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!