Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Franco býval fanatický lovec, pálil „po všem“

Česko

MADRID Téměř pětatřicet let po smrti španělského diktátora Franciska Franka se dostal na veřejnost snímek, který dokumentuje jeho až chorobnou posedlost lovem. Fotografii z roku 1959 zveřejnily nyní noviny El Mundo. Snímek ukazuje generála Franka obklopeného 4601 zastřelenými koroptvemi vyskládanými do řad.

Francisco Franco vládl ve Španělsku v letech 1939 až 1975. Jeho cenzoři fotografii zabavili. Obávali se totiž, že by záběr mohl poškodit diktátorův obraz v očích lidí. Zatímco generál pro radost střílel tisíce koroptví, Španělé ve své zchudlé zemi hladověli, připomněl v té souvislosti list El Mundo.

Fotografie pochází z roku 1959. Pořídil ji fotograf Eduardo Matos Cuesta na jedné usedlosti nedaleko města Ciudad Real ve středním Španělsku. Nyní se dostal snímek na veřejnost díky historikovi Josému Lopézovi de la Franca.

Ten býval dobrým přítelem nyní už zesnulého autora záběru, který objevil v jeho archivu.

Franco se prý rád chlubíval svým loveckým uměním. „V tom jsem mistr světa,“ nechal se například jednou slyšet.

Aby se mohl svému nejmilejšímu koníčku věnovat, býval někdy celé týdny mimo úřad. Diktátor na jednom lovu podle svého lékaře vypálil třeba až 6000 ran. „Pálil po všem živém,“ řekl lékař. Honu u Ciudad Real se spolu s ním zúčastnilo kolem 20 jeho věrných.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...