Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francouzi skončili šestkrát

Česko

Překvapivý konec - Finalisté posledního světového šampionátu Francouzi skončili už ve skupině

Před dvěma lety se ještě vzepjali k účasti ve finále mistrovství světa, letos na Euru skončili ve skupině. Zlatá generace francouzského fotbalu nedokázala sebrat síly k poslednímu úspěchu.

PAŘÍŽ/PRAHA Po porážce od Itálie se reprezentace země galského kohouta nestala prvním účastníkem turnaje, pro niž znamená vyřazení jasný propadák.

Jenže neúspěch týmu trenéra Domenecha v základní skupině měl mnohem větší přesah. „To je konec. Konec jednoho zápasu, konec francouzských nadějí, konec jednoho mužstva, konec jedné generace, konec jednoho trenéra, konec jednoho cyklu,“ spočítal deník Le Figaro šest symbolických rozloučení deset let po zisku zlata z domácího mistrovství světa.

Stejně jako při propadáku na MS 2002 chyběla mužstvu větší soudržnost, znát na něm byl stále se zvyšující věkový průměr klíčových opor.

Hned po utkání oznámili konec reprezentační etapy dvě zvučná jména. Šestatřicetiletý Liliam Thuram po debaklu 1:4 od Nizozemska usedl naposledy jen na lavičku. „Je to velmi důležitá kapitola mého života, která nyní končí. Chci hrát dál na klubové úrovni, ale ještě nevím kde,“ uvedl obránce, který strávil poslední sezonu v Barceloně.

Trenér myslí raději na svatbu Pětatřicetiletý Claude Makelele naplnil svá předchozí slova. „Vždycky jsem říkal, že tohle je můj poslední turnaj. Bylo mi nesmírným potěšením nosit tento dres, ale myslím, že nová generace musí pracovat a stmelit se,“ vysvětlil defenzivní středopolař.

Francouzská veřejnost by si dokázala představit ještě jedno loučení. Jenže trenér Raymond Domenech dal francouzským novinářům překvapivou odpověď, když se ho ptali na další budoucnost. Nyní má v plánu jediné: svatbu. V přímém přenosu požádal o ruku svou o 25 let mladší přítelkyni, televizní moderátorku Estelle Denisovou. „Jediné, o čem teď přemýšlím, je svatba. Estelle, já tě potřebuji. Chci se stát obyčejným člověkem. Rovnou tady tě žádám o ruku,“ zaskočil Domenech zástupce médií romantickým vyznáním.

Francouzský fotbalový svaz plánuje oznámit verdikt o tom, kdo povede mužstvo v nové sezoně, na začátku července. Naději na další pokračování angažmá dal Domenechovi svazový předseda Jean-Pierre Escalettes. „Poradím se s kolegy, ale situace je taková, že Raymond je trenérem s platnou smlouvou do roku 2010. Nebudeme brát ohledy na veřejné mínění nebo názory tisku.“

***

Francouzské legendy dávají sbohem Claude Makelele Bilance pětatřicetiletého záložníka se uzavřela na 71 reprezentačních startech. Plánoval skončit už po neúspěšném finále na MS 2006, ale kouč Domenech ho navzdory tomu dál povolával. Liliam Thuram Nikdo v historii si za Francii nezahrál víckrát. Po 142 zápasech se ale opora obrany mistrů světa 1998 a evropských šampionů 2000 rozhodla kariéru v národním týmu uzavřít.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...