Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francouzský prezident a Diana

Česko

Nový román Giscarda d’Estainga popisuje milostný vztah k princezně Dianě

PAŘÍŽ Bývalý francouzský prezident, dnes třiaosmdesátiletý Valéry Giscard d’Estaing, který je už bezmála tři desítky let na odpočinku, ve svém novém románu naznačuje, že měl intimní vztah s britskou princeznou Dianou. Vybrané úryvky románu před samotným vydáním uveřejnil francouzský list Le Figaro.

Francie už si zvykla, že její prezidenti mají a mívali nejrůznější soukromé záliby, píše deník. Generál de Gaulle například budil pozornost zálibou v pozorování hvězd, ve kterých prý podle svých slov četl budoucnost Francie.

François Mitterrand si rád nechával radit od kavárenských intelektuálů, za jednoho z nichž se také sám považoval. Georges Pompidou svůj volný čas zasvěcoval obsáhlým sbírkám umění. A Valéry Giscard d’Estaing byl prý již dříve znám jako obdivovatel a vypravěč milostných příběhů...

Skutečnost, nebo fantazie?

Dá se předpokládat, že kniha, která se má objevit na pultech francouzských knihkupectví 1. října, vyvolá velké spekulace o tom, nakolik se text blíží realitě a nakolik je výsledkem d’Estaingovy fantazie.

Zprávy o možné milostné aféře někdejšího prezidenta se zesnulou princeznou však d’Estaingovi, jenž byl hlavou Francie v letech 1974–1981, přinejmenším zaručí snadnější prodej.

Na románu je podle včerejšího vydání deníku Le Figaro patrné, že má svůj vzor v dávné klasice, a to sice v příběhu kněžny de Cleves, který kdysi napsala Madame de La Fayette. Hlavními postavami jsou teď ovšem nově jistý francouzský prezident a jistá anglická princezna, jejichž „love story“ se odehrává v 80. letech minulého století.

Nešťastnou princeznu utěšil galantní elegán Popis, charakterové vlastnosti a veřejnosti všeobecně známé životní osudy obou hrdinů příběhu velmi nápadně pasují právě na d’Estainga a Dianu, kteří se často setkávali při různých společenských událostech a byli spolu také hojně fotografováni.

V románu si zadaná princezna stěžuje, že si vzala muže, který ji před svatbou upozornil, že má milenku, s níž hodlá dál udržovat vztah. Dostává se jí proto útěchy od navýsost galantního francouzského elegána (za kterého se ostatně považují snad všichni vrcholní politikové v zemi galského kohouta). Princezna a prezident (v originále „La princesse et le président“) je již druhým románem, jímž se d’Estaing pouští na tenký literární led v zemi, kde jsou díla spisovatelů snad nejvíce na světě podrobována analýze a někdy po zásluze, mnohdy nespravedlivě cupována kritiky. Jeho prvním dílem byl román „Le passage“ (Průchod) vydaný již v roce 1994.

Ve svých uměleckých ambicích však není osamocen. Bývalý premiér Dominique de Villepin, který právě stojí před soudem pro údajnou snahu očernit svého politického soka, nynějšího prezidenta Nicolase Sarkozyho, již několik let píše a vydává básně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!