Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fritzlův dům hrůzy bude příští rok zbourán

Česko

VÍDEŇ Dům v severorakouském Amstettenu, v jehož sklepě Josef Fritzl skoro 24 let věznil svou dceru, znásilňoval ji a měl s ní sedm dětí, se příští rok zbourá. Příslušné úřady obdržely žádost o stržení objektu a nebudou v tom prý bránit. Napsaly to rakouské deníky Heute a Österreich.

Fritzla poslal loni v březnu rakouský soud na doživotí do vězení. Trest si odpykává v zařízení pro duševně narušené pachatele ve Steinu v Kremži. Jeho majetek skončil kvůli dluhům v konkurzu. Vyrovnávat by je podle plánů měly právě příjmy z nemovitostí.

Případ se odehrál v domě na adrese Ybbsstrasse 40. Dvoupatrový objekt se zelenou fasádou a zadní betonovou přístavbou, v němž je důmyslné sklepní vězení, je opuštěný a chátrá. Správce konkurzní podstaty Walter Anzböck už dříve řekl, že nevidí příliš velké šance na to, že by se budova dala prodat a něco vynesla. O stavbu totiž nikdo nestál. Anzböck proto podal žádost o povolení ke zbourání.

Podle deníku Heute nechce město správci konkurzní podstaty „házet klacky pod nohy“. Povolovací řízení by mohlo ale ještě nějakou dobu trvat. Musí se posoudit, zda při stržení domu nehrozí poškození okolních budov. Sousedy a místní politiky těší, že „dům hrůzy“ z jejich města zmizí. „Je to velmi potěšující zpráva,“ uvedl amstettenský starosta Herbert Katzengruber. Zatím není jasné, co by na pozemku mohlo vzniknout. „Centrum na ochranu před násilím si tam umíme velmi dobře představit. Byla by to i připomínka obětí,“ řekl místní radní Thomas Huber.

Autor: