Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Fúze stravenek: Accor koupil Exit

Česko

PRAHA Společnost Accor Services CZ, která patří mezi největší poskytovatele stravenek v Česku, koupila konkurenční skupinu Exit Group.

Francouzská firma Accor Services kapitálovou investicí či odkupem klientského portfolia vstoupila do všech firem české skupiny Exit Group, a posílí tak pozici na tuzemském trhu stravenek a dalších zaměstnaneckých výhod.

Hodnota transakce byla vyčíslena na 15 milionů eur (zhruba 381,5 milionu Kč).

„Společnost Accor Services CZ zvýší objem vydávaných stravenek o více než 50 procent. To nám otevírá unikátní možnost nabídnout 10 tisíci firemním zákazníkům Exit Group širokou škálu produktů a služeb společnosti Accor Services CZ,“ sdělil včera ČTK generální ředitel Accor Services CZ Bruno Berthier. Accor Services CZ díky převzetí skupiny Exit Group, kterou vlastnilo několik českých podnikatelů, zvýší počet svých firemních klientů z 13 tisíc na 23 tisíc. Počet uživatelů poukázek společnosti Accor Services CZ vzroste z 330 tisíc na 495 tisíc.

Společnosti Accor Services CZ patří na tuzemském trhu druhá pozice za firmou Sodexho Pass, která má přes půl milionu uživatelů a zhruba 26 tisíc klientů.

Exit Group je čtvrtým největším poskytovatelem stravenek na tuzemském trhu.

Právě zástupci Sodexo Pass, lídra na tuzemském „stravenkovém“ trhu, říkají, že je nová akvizice jejich nejbližšího konkurenta nepřekvapila. „Pro Accor Services je to cesta k posílení dosavadní pozice na trhu. My však věříme v další dynamický rozvoj cestou organického růstu,“ reagoval na včera oznámenou fúzi Accoru s Exitem Miroslav Sedlák, generální ředitel společnosti Sodexo Pass.

Akvizice rozšíří působení francouzské společnosti Accor Services na celé území České republiky. „Po této akvizici nabídne společnost Accor Services CZ svým klientům a partnerům nejširší pobočkovou síť v ČR, kterou tvoří 28 prodejních a sběrných míst,“ stojí ve včerejší tiskové zprávě Accor Services CZ.

Podle informací francouzského serveru Cercle Finance se chce firma Accor Services dostat do pozice lídra na tuzemském trhu, jehož hodnota se v tomto oboru odhaduje na 600 milionů eur s 1,2 milionu uživatelů. Společnost chce po akvizici vydávat stravenky v hodnotě 250 milionů eur (6,36 miliardy Kč).

Výkonný ředitel Accor Services pro střední Evropu a Skandinávii Arnaud Erulin podotkl, že tato obchodní operace odpovídá strategii rychlého růstu firmy Accor Services ve střední Evropě. „Budeme tak moci oslovit velmi širokou skupinu zákazníků nabídkou našich nových elektronických předplacených karet a internetových služeb, které jsme uvedli na trh v posledních letech v Evropě,“ uvedl Erulin. Mezi největší poskytovatele stravenek v ČR patří spolu s firmami Sodexho Pass, Accor Services CZ a Exit Group také společnost Cheque Dejeuner.

Celkem tyto firmy spolu s drobnými regionálními vydavateli vykazují roční obrat zhruba 13 až 14 miliard korun.

***

Hodnota transakce byla vyčíslena na 15 milionů eur

Autor: