Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Geniální paranoici spolu

Česko

NAPSALI O FILMU

Režisér Paul Thomas Anderson (např. Magnolia a Až na krev) chce adaptovat pro film román Thomase Pynchona Zděděná neřest (Inherent Vice) z roku 2009. Jeho hrdinou je Larry „Doc“ Sportello, zkouřený soukromý detektiv, který se během léta (a zimy) lásky 1969 motá po Los Angeles. (...)

Letos v září se Anderson musel nadobro vzdát plánů udělat dlouho připravovaný snímek, volně založený na osudech zakladatele scientologie L. Rona Hubbarda. Původně ho mělo produkovat studio Universal, které ale nakonec ucuklo před plánovaným pětatřicetimilionovým rozpočtem. (...)

Pokud jde o Andersona a Pynchona, je těžké si najít lepší psychickou shodu mezi autorem a režisérem. „Paranoici,“ napsal Pynchon v Duze gravitace, „nejsou paranoidní, protože jsou paranoici, ale protože se pořád, idioti zasraní, vystavují paranoidním situacím.“ Možná to vysvětluje, proč se jeden z nejpověstnějších paranoiků v Hollywoodu poslední dobou tak často baví s nejznámějším americkým, v úkrytu žijícím géniem. Kolikpak asi neuróz museli oba překonat, aby tu komunikaci vůbec zvládli? V Hollywoodu se povídá, že Anderson, alespoň v době, kdy ho zastupovala agentura UTA, do kanceláří vlastního agenta nikdy nevkročil, a když mu zatelefonoval, tak jenom žádal, aby mu agent hned zavolal z vlastního mobilu.

***

PREMIÉRY DNES

Letopisy Narnie: Plavba Jitřního

poutníka (UK 2010)

Režie: Michael Apted

Krásná Junie

Francie 2010

Režie: Christophe Honoré

Úterý po Vánocích

Rumunsko 2010

Režie: Radu Muntean

Rodinka

ČR 2010

Režie: Dušan Klein

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!