Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Golf? Jedině ve Velké Británii!

Česko

Skotsko, které dalo světu starobylou královskou hru před 600 lety, platí za nejlepší místo pro golfové zážitky. V celé Británii najdete přes 5000 dokonalých greenů, včetně proslulých St. Andrews, Royal Birkdale, Royal Liverpool či The Belfry.

***

1

Anglie: slavné kluby

Díky své rozloze Anglie nabízí nejvíce golfových hřišť v celém Spojeném království. Na jižním pobřeží hrabství Kent najdete trojici ze šesti nejlepších: Royal St. Georges, Royal Cinque Ports a Prince’s. Pokud si chcete zahrát na všech třech, ubytujte se v některé z místních malebných vesniček, z Londýna semdojedete za dvě hodiny. Další tři mistrovská hřiště najdete na severozápadě Anglie —Royal Liverpool, Royal Lytham&St. Annes Golf Club a Royal Birkdale, všechna jsou snadno dostupná z Liverpoolu. Na jihozápadě Anglie nezatížíte svůj rozpočet tolik jako při návštěvě slavnějších severních sousedů a najdete tu britská prázdninová letoviska s nejstaršími „linksovými“ hřištěmi v zemi. Vyražte třeba do Royal North Devon Golf Clubu, Saunton Golf Clubu nebo Burnham & Berrow Golf Club nedaleko Bristolu.

hřišti na světě:

2

nejlepší hřiště

Díky 550 golfovým hřištím připadá ve Skotsku více greenů na hlavu než kdekoli jinde na světě. Na pobřeží východního Lothianu, veměstech oblasti Fife a v okolí Prestwicku, tedy v samotné kolébce golfu, najdete klubovny vyzdobené vzpomínkami namuže, kteří stáli za rozmachempopularity této hry. Díky tradici a přírodním podmínkám se Skotsko může pochlubit nejlepšími golfovými St. Andrews,Muirfield, Carnoustie, Royal Troon a Turnberry patří pravidelně na seznam dějišť Open Championship. St. Andrews má ve smyslu pestrosti úderů, komplikovaných greenů a čisté krásy golfových zážitků zase pověst jednoho z nejlepších na světě.

3

Wales: víc než golf

Země zvlněných vřesovišť, majestátních hor, nedotčeného pobřeží, vesnic s dlouhými jmény, romantickými hrady a pochopitelně golfem, to je Wales. Nejmenší země Spojeného království ovšem disponuje téměř 200 golfovými hřišti. Většina z nich má historický původ a rozumné poplatky za hru v prostředí malebné venkovské krajiny. Až do této neděle celýWales žije šampionátem Ryder Cup, který se vůbec poprvé koná na jeho území. Speciálně kvůli němu vzniklo hřiště Twenty Ten Course v Celtic Manor Resort, golfovém resortu na 566 hektarech nádherného parku nedaleko Newportu, nejnovějšího velšského velkoměsta. Na milovníky přírody čeká přírodní rezervace Newport Wetlands Reserve.

4

Golf: zelená historie

„Tvrdě udeřit“, to je doslovný překlad starého skotského slova „gowff“, ze kterého se nejspíš název golfu odvíjí. Kdy se hrál vůbec poprvé, těžko říct, ale s jistotou jej prý vynalezli Skotové: nejstarší zmínka pochází už z roku 1457, kdy skotský král James II. hru zakázal, aby neodváděla muže od lukostřelby. Ale hráčská vášeň byla silnější, a tak už v roce 1606 vnikl první klub Royal Blackheath, kde byla také sepsána první pravidla, známá jako „13 rules“. Nejstarší pohár Old Club Cup, který se pořádá dodnes, se odehrál roku 1774 na Royal Musselburgh a na stejném hřišti se na Nový rok 1811 konal také první ženský golfový turnaj na světě. Jen pro zajímavost: Marie Stuartovna byla natolik zanícenou golfistkou, že pouhých několik dnů poté, co byl zavražděn její manžel Jindřich, vyrazila na St. Andrews. Psal se rok 1567 — a první golfový skandál byl na světě!

***

Velká Británie Vzdálenost z Prahy: přibližně 1500 km

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!