Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Golfisté spí, střídají je běžkaři

Česko

Nová zimní atrakce: Tréninkový okruh osvětlený i v noci

OSTRAVICE V létě i v zimě s holemi - za tepla golfovými, v čase sněhu lyžařskými. Tak se bude měnit podle ročních období nový komplex v Ostravici.

Včera začala jeho „lyžařská“ sezona. V prostorách tréninkového golfového hřiště se pro veřejnost poprvé otevřel dvoukilometrový okruh pro běžecké lyžování. Pro milovníky zimního sportu jde v Beskydech o zcela novou atrakci. A zcela zadarmo. Běžeckou trať již navíc loni v květnu schválila mezinárodní lyžařská federace FIS, a po dostavbě tak může sloužit i k vrcholným sportovním akcím.

Už včera testovali okruh první nadšenci, kteří přišli do areálu z okolních domů v Ostravici. „Na otevření okruhu jsem se těšil. Pohyb mi už chyběl,“ řekl Miroslav Šebesta z Ostravice. „Měla jsem strach, že to nezvládnu. Ale trať je příjemná i pro začátečníky,“ doplnila ho Jaroslava Poláková, která také okruh premiérově projížděla.

Podle provozovatelů areálu Golf klub Ostravice jde o zatím první zkušební sezonu. Do budoucna chtějí rozšířit dvoukilometrový okruh na dvojnásobnou délku. Běžkaři budou jezdit i přímo po golfovém hřišti. A to klidně i do deseti hodin do večera. Areál má být totiž osvětlen.

Ještě loni v listopadu se na hřišti hrál golf a provozovatelé areálu s napětím očekávali, zda bude letos dost sněhu, aby mohli trať pro běžky alespoň zkušebně uvést do provozu. Golfové hřiště i tréninkovou část musí přikrýt alespoň třiceticentimetrová sněhová přikrývka. Jinak by se mohla poškodit.

„Vždy jsme avizovali, že moderní ostravický areál bude využitelný celoročně. Poté, co se nám podařilo úspěšně vdechnout život golfu, jsou na řadě běžky,“ říká manažerka společnosti Ostravice sport Alexandra Byrtusová.

Podle ředitele areálu Daniela Kollára se už několik týdnů stovky lidí ptají, kdy možnost běhat na Ostravici na běžkách začne. „Sami zatím neumíme odhadnout návštěvnost. Tyto dny půjde o jakési zahřívací kolo,“ upozorňuje Kollár.

Provozovatelé areálu už loni žádali o zhruba dvacetimilionovou dotaci z fondů Evropské unie určených na turistiku. Areál pro běžkaře chtějí dostavět a vybavit. Protože byli dosud neúspěšní, vše platí ze svého. „O dotace z EU se budeme opět pokoušet. Snad bude na další pokus úspěšnější,“ prohlásil Kollár.

Nejnákladnější položkou bude most po běžkaře, který v budoucnu překlene cestu vedoucí k parkovišti areálu. „Aby trať vyhovovala parametrům FIS, musí každá z lyžařských stop být široká minimálně sedm metrů. Znamená to tedy, že nad cestou musíme postavit čtrnáct metrů široký most,“ vysvětluje Kollár. Stavba takového mostu přijde na osm milionů korun. Další peníze spotřebuje výstavba sloupů osvětlení, majitelé areálu chtějí pořídit i sněžná děla, aby se do budoucna dalo běhat na běžkách i na technickém sněhu. „Zatím nás řídí klimatické podmínky,“ připouští Byrtusová.

O tom, zda je v areálu dostatek sněhu a je připraven k lyžování, se běžkaři dozvědí z webových stránek ostravického golfového klubu. Už nyní trať prakticky nepřetržitě snímá webová kamera. Do budoucna mají kamery ještě přibýt.

Provozovatelé si nejvíc slibují od dostupnosti areálu z ostravské aglomerace. Autem je to z Ostravy čtyřicet kilometrů, areál navíc leží pár stovek metrů od místního vlakového nádraží. Cesta vlakem z ostravské Stodolní na Ostravici trvá zhruba sedmdesát minut.

„Lidé z Ostravy sem mohou přijet po práci na dvě hodiny si pod Lysou horou zaběhat a zase se rychle vrátit,“ míní Byrtusová. Dodává, že lyžování na běžkách je stále populárnějším sportem. „Víme to z telefonických ohlasů. Zájem je stále silnější,“ míní Byrtusová.

I Čestmír Strack, vedoucího frýdlantského sportovního centra a nadšený běžkař, říká, že Ostravice a její areál je naprosté novum. „Na podobné okruhy jsme zatím museli jezdit za hranice do Polska. Tam už nějaký čas fungují,“ vysvětluje Strack.

V Beskydech jsou samozřejmě také velmi populární klasické cesty pro běžkaře, kterých je stále více. Snad nejznámější je Lysohorská magistrála nebo okruhy pro běžkaře v areálu na Bílé nebo na Pustevnách.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...