Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Golfový svátek, ale bez hvězd

Česko

Moravia Silesia Open – Čeladná hostí prestižní golfový turnaj, do Česka se vrací evropská PGA Tour

Turnaj Moravia Silesia Open v Čeladné slibuje špičkový golf, který čeští fanoušci zatím vídali jen v televizi.

I přestože na startovní listině chybí slibovaná zvučná jména. ČELADNÁ/PRAHA Sen českých fanoušků a golfových nadšenců se dnes konečně stane skutečností.

Na hřišti Prosper Golf Resort v Čeladné na severu Moravy oficiálně startuje golfový turnaj Moravia Silesia Open, který na české území po dvanácti letech vrací prestižní seriál evropské PGA Tour.

Bez slibovaného zástupu slavných tváří, s porodními bolestmi, ale se zárukou, že se Česko zapíše na mapu světového golfu. „Je to svátek golfu. Největší akce, co se u nás může odehrát,“ říká mluvčí turnaje Jaroslav Odstrčilík.

Turnaj evropské Tour viděli čeští diváci na vlastní oči naposledy v roce 1997 na Karlštejně. Peníze na uspořádání podobné akce, konkrétně 100 milionů korun, se však znovu našly až nyní.

„V 90. letech tady peníze byly, jenže po golfu ještě nebyla taková poptávka. Ten turnaj předběhl dobu, tehdy tady nebyli golfisté ani diváci. Ten správný čas nastal až teď,“ srovnává šéfredaktor časopisu Golf Digest Čeněk Lorenc.

Přitom nechybělo moc a na greenech v Čeladné bylo i dnes pusto. Před dvěma týdny se původní pořadatel, agentura Altamira, dostal do finančních potíží a hrozící blamáž odvrátila až společnost Quirit Alfa, která pořádání turnaje převzala.

I proto se celková dotace snížila z 2,5 na dva miliony eur (zhruba 52 milionů korun). „Zabránilo se ostudě. To je hlavní,“ říká Odstrčilík. „Diváci se teď můžou těšit na špičkový golf a hráče, co něco znamenají,“ láká k návštěvě Čeladné.

Náročné a rozmanité hřiště Tváří turnaje se stal Španěl Miguel Ángel Jiménez, 39. hráč golfového žebříčku, který se před osmi lety podílel na designu hřiště.

Lákadlem pro fanoušky však bude paradoxně přítomnost až 223. hráče světa. Alex Čejka, Němec s českým původem, je pojítkem tuzemských fanoušků se špičkovým golfem. „Každý si myslí, že bych tady měl vyhrát. Budu se snažit, ale stát se může cokoliv,“ varuje Čejka.

Hvězdnou konkurenci mít ostatně nebude. Ze záměru původních pořadatelů, kteří slibovali, že do Čeladné přivezou deset hráčů ze světové dvacítky, nakonec sešlo.

„Je to hloupé vůči divákům, ale úroveň turnaje to neovlivní. V evropské túře to umí opravdu každý,“ říká Lorenc. „Jestli diváci chtějí sledovat Woodse, ať si zaletí do Skotska na major. Pokud ale chtějí vidět špičkový golf, ať přijedou do Čeladné,“ dodává Odstrčilík.

Podle něj by zvučná jména mohla Čeladná získat příští rok – pokud se tedy turnaj vydaří a uskuteční se další ročník. „Profesionálové neradi zkouší něco nového. Ale dobré reference by nám příští rok mohly pomoci,“ plánuje mluvčí.

Pořadatelé ostatně sázejí i na kouzlo jednoho z nejluxusnějších golfových resortů v Česku. Hřiště zasazené v malebné krajině Beskyd navíc slibuje i zajímavou hru. „Každého překvapí různorodost hřiště, nejsou tady dvě jamky stejné. Řekl bych, že je to jedno z náročnějších hřišť u nás,“ tvrdí jeden z maršálů Stanislav Poppek.

Ideální reklama pro český golf Pro úspěšnost turnaje, která zřejmě rozhodne o jeho budoucnosti, budou klíčoví i diváci. Přesněji jejich počet kolem greenů.

Jenže návštěvnost si zatím netroufají odhadovat ani organizátoři. Údajně by mělo do Čeladné dorazit denně minimálně dva tisíce diváků. „Jsme připraveni ale i na šest až sedm tisíc,“ hlásí Odstrčilík.

Moravia Silesia Open kromě nich však uvidí na televizních obrazovkách i diváci ve 120 zemích světa. Má to být reklama, na kterou český golf čekal dlouhá léta. „Evropská Tour mnohonásobně přesahuje hranice Evropy,“ zdůrazňuje Lorenc. „Je to stejná akce jako pro českou atletiku vítkovická Zlatá tretra,“ dodává nadšeně Odstrčilík.

***

Rady pro návštěvníky Čeladné

* Turnaj oficiálně startuje dnes v 7.15 prvním kolem. Finále je na programu v neděli.

* Jednodenní vstupenky na dnešní a zítřejší program vyjdou na 600 korun, v sobotu a neděli za stejnou vstupenku zaplatíte 800 korun. Vstupenka na celý víkend vyjde na 1400 korun.

* Čeladná leží nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm a vzdálenost z Prahy je 380 kilometrů.

* Chování během turnaje se řídí striktními pravidly. Například při zdvižení vlajky s nápisem „Ticho“ je nutný naprostý klid. Více na webu www.moraviasilesiaopen.cz.

* Turnaj v přímém přenosu každý den vysílá Nova Sport.

Koho sledovat na Moravia Silesia Open

MIGUEL ÁNGEL JIMÉNEZ Extravagantní Španěl je největší hvězdou turnaje. V Čeladné bude jako doma – právě on měl hlavní slovo při stavbě zdejšího hřiště. Věk: 45 let Státní příslušnost: Španělsko Pořadí v žebříčku: 39. místo Největší úspěchy: vítěz osmnácti turnajů (patnáct na evropské Tour), poprvé se z vítězství v Tour radoval před sedmnácti lety v belgickém Knokke, naposledy triumfoval loni v květnu na BMW PGA Championship.

CHRIS WOOD Talentovaný mladík rozjel kariéru fotbalisty a byl blízko angažmá ve druholigovém Bristolu, jenže stop mu vystavilo zranění kolena. Proto se začal věnovat golfu a loni přešel mezi profesionály. Věk: 21 let Státní příslušnost: Anglie Pořadí v žebříčku: 59. místo Největší úspěchy: účastnil se sedmnácti turnajů evropské PGA Tour, ale na své první vítězství stále čeká. Výrazně na sebe upozornil před dvěma týdny, kdy British Open ukončil překvapivě třetí.

ALEXANDER ČEJKA Češi rodáka z Mariánských Lázní znají především díky manželství s moderátorkou Mirkou Čejkovou. Spíše než za Čecha se považuje za hrdého Evropana: žije v Las Vegas, vlastní německý pas, ale hlásí se i ke své rodné zemi. Proto se o něm dá říci, že je nejznámějším česky mluvícím golfistou současnosti. Věk: 38 let Státní příslušnost: Německo Pořadí v žebříčku: 223. místo Největší úspěchy: vítěz deseti turnajů, mimo jiné slavil dvakrát na Czech Open (1990 a 1992 ) a v roce 1997 ještě vyhrál v Česku turnaj nižší kategorie KB Golf Challenge. Letos v květnu vedl po třech kolech prestižní Players Championship v Ponte Vedra Beach, ale v závěrečném kole selhal a nakonec klesl až na deváté místo.

DAVID HOWELL Jako profesionál hraje golf už čtrnáct let. Je považován za jednoho z nejsympatičtějších hráčů evropské Tour. Proslavil se jako člen družstva Evropy, které porazilo tým USA v Ryder Cupu v letech 2004 a 2006. Věk: 34 let Státní příslušnost: Anglie Pořadí v žebříčku: 286. místo Největší úspěchy: vítěz pěti turnajů.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...