Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Gólman Německa Enke zemřel

Česko

HANNOVER Brankář německé fotbalové reprezentace a Hannoveru Robert Enke si vzal život. Dvaatřicetiletý gólman zahynul na železničním přejezdu. Podle policie pravděpodobně šlo o sebevraždu, což následně potvrdil fotbalistův poradce.

Nejlepší brankář uplynulého ročníku bundesligy loni získal s národním mužstvem stříbrnou medaili na mistrovství Evropy. Kouč Joachim Löw s ním počítal jako s prvním brankářem pro světový šampionát v Jihoafrické republice.

„V půl osmé večer mi zavolala policie a oznámila mi, že Robert Enke je mrtvý. Je to hrozné,“ líčil Martin Kind, šéf Hannoveru, za který nastupuje i český útočník Jiří Štajner. „Vůbec nevím, co se stalo. Ale jsem si jistý, že to nemělo nic společného s fotbalem,“ dodal. Podle svého přítele a poradce Jörga Neblunga spáchal Enke sebevraždu. „Robert si vzal život před šestou hodinou večer. Další informace sdělíme ve středu,“ řekl Neblung.

Gólman po sobě zanechal manželku Teresu a osmiměsíční dcerku, kterou v květnu adoptovali. Před třemi lety Enkeovi přišli o svou dvouletou dceru Laru, která zemřela na vrozenou srdeční vadu. Enke se na konci října vrátil do sestavy po několikatýdenní zdravotní pauze, kterou si vynutilo infekční onemocnění trávicího traktu. Kvůli dlouhé přestávce nedostal pozvánku k nadcházejícím přípravným zápasům národního týmu proti Chile a Pobřeží slonoviny.

Němečtí reprezentanti se na dvojutkání začali připravovat v Bonnu, kde se také dozvěděli o brankářově smrti. „Všichni jsme v šoku. Nevím, co k tomu říct,“ řekl manažer národního týmu Oliver Bierhoff. „Jsme z toho úplně bez sebe a plni smutku,“ prohlásil šéf německého fotbalu Theo Zwanziger.

Autor: