Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Grebeníček se omluvit nemusí

Česko

BRNO Komunista Miroslav Grebeníček se nemusí omluvit občanskému aktivistovi Janu Šináglovi za to, co o něm napsal ve své knize Hradba vzdoru. Rozhodl o tom včera Krajský soud v Brně. Šinágl se pravděpodobně odvolá. „Je to věc principu,“ prohlásil po jednání.

Antikomunisty se dotklo, jak je v knize popsána jeho účast na pouti Konfederace politických vězňů na Svatém Hostýně. Když se tam před třemi lety údajně domáhal vstupu na setkání s ústavními činiteli, napadl podle Grebeníčkovy knihy jednoho z organizátorů, který musel později s poraněným prstem na ruce vyhledat lékařské ošetření. To Šinágl popírá a za toto tvrzení se domáhal omluvy soukromé i veřejné, kterou měl bývalý předseda KSČM nechat na svoje náklady zveřejnit v deníku Právo.

„Kdybych žalobě vyhověl, vytvořila by se klamná představa, že se žádný konflikt neodehrál,“ zdůvodnil rozsudek Michal Ryška. I ze zvukové nahrávky, která byla mezi důkazy, vyplývá, že mezi aktivistou a organizátory došlo k hádce. Prokázáno také je, že jeden z členů pořadatelské služby vyhledal lékaře. Popis incidentu není navíc tvrzením Grebeníčka, ten cituje místopředsedu Konfederace politických vězňů Františka Šedivého.

„Oceňuji, že kauza není zpolitizována,“ neskrýval spokojenost s verdiktem advokát Alois Dvořák zastupující nepřítomného politika. Naopak Šinágl s rozsudkem nesouhlasí. „Obávám se, že ta rudá na tom východě se nám velmi blíží,“ varoval po jednání. „Kdybych mohl, tak soudce pošlu do vězení za to, co předvedl,“ dodal v rozhořčení. Ve sporu však hodlá pokračovat až k Ústavnímu soudu. Nevyloučil, že i kvůli svým dalším obdobným přím vyhlásí sbírku, aby pokryl náklady.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!