Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Na budovu ministerstva zemědělství vylezli aktivisté. Vadí jim kácení starých lesů

Česko

  10:03
Aktivisté z ekologické organizace Greenpeace ve středu brzy ráno vylezli po žebřících na budovu ministerstva zemědělství (MZe), kde rozvinuli transparent „Ministerstvo kácení starých lesů“. Sochám nad vchodem ministerstva nasadili papírové helmy a dali jim do rukou makety motorových pil.

Zhruba dvě desítky lidí protestovaly před budovou proti kácení starých lesů v Česku. Staré lesy jsou podle Greenpeace důležité pro ochranu biodiverzity a klimatu. Na místo dorazila policie, s aktivisty se domluvila, že vylezou znovu k sochám a makety i transparent sundají.

Aktivisté vylezli po žebřících zpět k sochám nad vchodem ministerstva a sundali transparent i papírové helmy a makety motorových pil. Na sundání dohlížela policie.

„Protestujeme proti kácení starých lesů, vyzýváme znovu ministra zemědělství, aby se za ochranu starých lesů zasadil a nařídil Lesům ČR zastavení kácení. Naši výzvu za záchranu starých lesů podepsalo již přes 21 000 lidí,“ řekla vedoucí kampaně Nekácejte.cz Nikol Krejčová.

„Demonstranti mají právo vyjádřit svůj názor,“ řekl ČTK k akci ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), který se ve středu ráno účastní zahájení sklizně českého křenu na Mělnicku. Výborný uvedl, že si s protestujícími psal, chce se s nimi sejít, ale zatím nenašli společný termín. To, že si aktivisté s ministrem psali, ČTK potvrdila i Krejčová. Aktivisté nechali na ministerstvu pro Výborného dopis s výzvou.

Protestující aktivisté před ministerstvem stáli s transparenty s nápisy „Bez starých lesů klima nezachráníme“ nebo „Skutečnou ochranu, ne greenwashing“. Jedna z účastnic protestu četla před budovou křestní jména lidí, kteří výzvu podepsali. Výzva pro ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) a Lesy ČR se týká větší ochrany starých lesů, které vlastní stát.

„Vyzýváme také ministra, aby podpořil konkrétní kroky za ochranu konkrétních starých lesů v Krušnohoří i ve Ždánickém lese. Ždánický les v současnosti nemá žádnou ochranu a masivně zde kácí právě Lesy ČR. V Krušných horách sice Lesy ČR a ministerstva vyhlásily bezzásahovou zónu, ale neexistují konkrétní plány,“ řekla Krejčová.

Na konci října upozornila organizace Greenpeace na to, že dřevo vytěžené kácením starých buků v Česku se prodává jako palivové dřevo a vyváží se do zahraničí, kde se zpracovává při výrobě papíru. Dřevo vytěžené v Krušných horách a ve Ždánickém lese sledovali pomocí GPS lokátorů. Svá zjištění zveřejnili ekologové v publikaci Zločin proti přírodě: Jak české firmy ničí vzácné staré lesy.

„Přinesli jsme jasné důkazy o tom, že staré lesy v Česku nemají dostatečnou ochranu. Krušnohorské bučiny jsou součástí Evropsky významné lokality, přesto se zde hospodaří jako v hospodářském lese,“ řekla Krejčová.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!