Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Guma Guar radí, jak se s Amway zmátořit z 90. let

Česko

PRAHA Joseph Beuys byl známý německý performer, který se před třiceti lety nechal poslat do newyorské galerie Reného Blocka zabalený v plsti s chodeckou holí v ruce. Tam pak strávil tři dny s živým kojotem, spal na slámě a zvířeti předčítal poezii. Poté, co z Ameriky viděl jenom bílé zdi, odcestoval zpět do Evropy. Vznikla tak performance I Like America and America Likes Me, která měla reflektovat vztah mezi indiánským posvátným zvířetem a bílým smrtelníkem.

Stejný název si pro svou výstavu v nové pražské galerii NAPA Gallery vybrala kurátorka Zuzana Šteflová. Se svým vztahem k novému světu se na ní vypořádává několik českých a slovenských umělců jako laureát Chalupeckého ceny Radim Labuda, Daniela Baráčková, Kateřina Fojtíková s Richardem Wiesnerem nebo skupina Guma Guar. Ti objevili, že pomocí internetových stránek kosmetické firmy Amway (ano, to je ona pyramidová firma, kterou proslavila Šárka Grossová) si může kdokoli „vylepšit“ vizáž k dokonalosti filmových hvězd a vybraný make-up a paruku si potom koupit.

Členové skupiny Milan Mikuláštík, Richard Bakeš, Daniel Vlček a Michaela Pixová tak vystavují své portréty s návodem, jak na to. Kromě jiného ironizují americkou cestu k úspěchu, která do Česka v devadesátých letech zavedla boom pyramidového podnikání a mnoha lidem zatemnila rozum.

Druhým objektem je bible s přiloženým krémem na naleštění vazby. Obojí je volně k použití, čímž chce Guma Guar upozornit na to, že v USA stále více než polovina obyvatel odmítá evoluční teorii a kloní se k církevním dogmatům.

I Like America and America Likes Me

NAPA Gallery, Prokopská 8, Praha 7.–31. července 2010

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!