Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hádka o nový dům v Praze 1

Česko

PRAHA Na školním hřišti v Praze 1 má vyrůst obytný dům. Starosta i vedení základní školy jsou pro, místním obyvatelům se však úmysl nelíbí.

Městská část chce na pozemku, který patří základní škole a gymnáziu Jiřího Gutha-Jarkovského, postavit objekt s tělocvičnou pro potřeby školy, tři desítky bytů a podzemní garáže.

Proti návrhu se postavila na úterním veřejném projednávání asi stovka obyvatel. Další tři stovky už podepsaly proti stavbě petici.

Ředitelka školy Jitka Kendíková výstavbu podporuje. „Naše škola je zaměřena na sport. Máme 20 dětí, které jsou vrcholovými sportovci, a chceme jim i ostatním vytvořit vhodné podmínky,“ uvedla na veřejném projednání Kendíková. Stávající tělocvičny školy jsou podle ní plně vytíženy a některé nevyhovují současným požadavkům.

„To hřiště je zanedbané, studenti je vůbec nevyužívají. Proto si myslím, že potřeba nové tělocvičny pro sportovce je zbytečná,“ řekl iniciátor petice Jan Rejšek.

Místním lidem vadí, že radnice chce zastavět jednu z mála proluk a že by přitom měly být pokáceny tři vzrostlé stromy. „Stavba je nesmyslná. Pokácené stromy za tuto stavbu nestojí,“ dodal Rejšek.

Podle něho navíc novostavba zastíní současnou budovu školy. Mezi základní školou a novým domem bude jen asi tří až jedenáctimetrový prostor.

Obyvatelé Petrské čtvrti podepsaní pod peticí chtějí, aby hřiště na školním dvoře mohla dál využívat veřejnost. Namítají také, že o stavbě nebyli včas informováni. Pochybnosti mají i o využití plánovaných bytů. Šest z nich má být totiž mezonetových.

S tím nesouhlasí starosta Prahy 1 Petr Hejma. Byty budou sloužit učitelům, policistům nebo lidem, kteří po deregulaci nezvládnou platit nájemné.

„Nebudou využity komerčně,“ slíbil Hejma. Nová tělocvična navíc podle něj bude přístupná veřejnosti. Dodal, že tři stromy, které mají být pokáceny, už dříve nahradila nová výsadba na Petrském náměstí a v novém parku v Lannově ulici.

„Prozatím jsme si vynutili zastavení plánovaného kácení stromů. Nynějších 315 podpisů pod peticí je pro zastupitele zavazujících k tomu, aby se jí do šedesáti dnů zabývali. Pak se uvidí,“ řekl Rejšek.

O zástavbě školního dvorku se mluví více než čtyři roky. Letos v srpnu bylo vydáno stavební povolení, stavět se ale nezačne dřív než příští rok. Celá stavby by měla stát městskou část přes 130 milionů korun.

***

„Stavba je nesmyslná. Pokácené stromy za tuto stavbu nestojí,“ řekl o chystaném projektu iniciátor petice Jan Rejšek

Autor: