Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Papež heretik? Halík spustil kampaň na obranu Františka před útoky zevnitř církve

Česko

  14:17aktualizováno  14:23
PRAHA - Papež František je podle teologa Tomáše Halíka pod náporem skupin uvnitř církve, které jej obviňují z hereze. Halík proto spolu s vídeňským profesorem Zulehnerem zorganizoval kampaň hájící kázání papeže Františka. Spolu se Zulehnerem poslal papežovi otevřený dopis, pod nějž se mohou nyní lidé podepisovat na webových stránkách.

Tomáš Halík foto: Richard Cortés, Česká pozice

Skupina římskokatolických konzervativců v srpnu vyzvala papeže, aby odvolal svá stanoviska zveřejněná v loňském dokumentu o rodině Amoris Laetitia (Radost lásky). Obsahuje vstřícnější postoj vůči rozvedeným a občansky znovu sezdaným věřícím. Tím prý František zapříčinil rozšíření kacířských názorů napříč římskokatolickou církví.

Halík se ze papeže postavil již záhy po zveřejnění Radosti lásky a odsuzoval i dopis kardinálů podobně jako plzeňský biskup Tomáš Holub. Vedení České biskupské konference se vyjadřovalo jen velmi opatrně.

„Myslím, že pontifikát papeže Františka představuje jednu z řady velkých reforem v dějinách křesťanství, jako byla například clunijská reforma, františkánské hnutí, jezuitská spiritualita, tridentská reforma či druhý vatikánský koncil,“ uvedl v úterý Halík.

Zraněný papež František.
Papež František si podává ruku se ženou Donalda Trumpa Melanií.

Peticí by prý chtěl podpořit vznik mezinárodního společenství teologů k hlubšímu promýšlení této „velmi potřebné reformy pro křesťanství třetího tisíciletí“. Stejně jako reformy tridentského koncilu či druhého vatikánského koncilu předcházely nové směry v teologii, tak „budoucí koncil“ potřebuje intelektuální a spirituální přípravu, uvedl. Dodal, že s kolegy sestavil týmy teologů a sociologů z několika zemí, kteří pracují na výzkumném projektu k tomuto tématu.

Kritici papeži Františkovi vyčítají také „bezpříkladnou sympatii“ papeže pro „arcikacíře“ Martina Luthera, který před 500 lety podnítil reformační proces. S obsahem Radosti lásky polemizovali již loni čtyři kardinálové. S pochybami se ptali, zda se svatého přijímání skutečně mohou výjimečně účastnit i rozvedení, kteří znovu uzavřeli manželství. Mezi papežovými kritiky jsou dva Češi, Petr Dvořák z Filozofického ústavu Akademie věd a Lukáš Novák z Filozofické fakulty UK.

Autoři dopisu: papež je odvážný

„Drahý Otče papeži Františku, nedávno Vaše pastorační iniciativa a její teologické zdůvodnění byly ostře napadnuty jednou skupinou v církvi,“ zní začátek otevřeného dopisu, kterým chce Tomáš Halík a emeritní profesor vídeňské univerzity Paul M. Zulehnerem sjednotit podporovatele papeže Františka.

Papež chce tvrdě zakročit proti zneužívání dětí. Církev bude trestat i ty, kteří ho nenahlásí

Podle autorů je papežův styl naopak odvážný a teologicky zodpovědný, pomohl církvi posunout se dopředu. „Podařilo se Vám v krátké době obnovit pastorační kulturu v římskokatolické církvi z jejích ježíšovských kořenů,“ zmiňuje text dopisu.

Dopis, zveřejněný speciálně zřízené stránce, oceňuje papežův zájem o zraněné lidi, stejně jako o zraněnou přírodu. Roli církve pak přirovnává k „polní nemocnici“, která se má zajímat o každého jednotlivého člověka a poslední jednání má být podle autorů dopisu milosrdné, nikoli vykládané v legalistickém doslovném stylu. Halík se Zulehnerem tím možná narážejí na některé konzervativní postoje církve vycházející z doslovného výkladu Bible.

V závěru dopisu autoři naléhají na papeže Františka, aby neustupoval z nastoupeného směru a vyjadřují mu svou plnou podporu.

Podepsal i biskup Malý

Papeže znepokojuje xenofobie v Evropě. Katolíci podle něj nejsou výjimkou

Svůj podpis pod dopis připojilo už přes sto osobností duchovní sféry. Jsou mezi nimi například bývalý prezident Maďarska Laslo Sólyom, bývalý rakouský vícekancléř E. Busek, filozof a politik Rocco Buttiglione, šéfredaktoři mezinárodních teologických časopisů a prezidenti sdružení katolických teologů z několika jazykových oblastí a biskupové z Rakouska, Maďarska, Jižní Afriky, z České republiky (biskup Václav Malý) či Marie-JoThiel, prezidentka Evropské společnosti pro katolickou teologii. Jiná velká jména se k vyjádření podpory chystají. 

Dopis by podle interních informací podepsali i někteří kardinálové, kvůli své blízkosti k papeži však nechtějí podporu vyjádřit veřejně.

Autoři: ,