Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hanácká kasárna v aukci nikdo nekoupil, o prodeji bude jednat univerzita

Česko

  9:14aktualizováno  10:37
Největší prodej nemovitosti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových na území Moravy se nepodařil. O Hanácká kasárna měl v elektronické aukci zájem jediný zájemce a nikdo neučinil příhoz, není tak platná. Na řadu přichází jednání o prodeji mezi úřadem a Univerzitou Palackého.

„Do elektronické aukce, v níž byla minimální cena stanovena na 262 milionů korun, se přihlásil a ve stanoveném termínu požadovanou kauci složil jeden zájemce, nicméně žádný příhoz v průběhu aukce nepadl. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) proto nyní učiní další kroky, aby jedinečnému a historicky cennému areálu Hanáckých kasáren nalezl co nejdříve nového vlastníka,“ uvedla mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová.

Již v průběhu aukce, která začala ve středu, avizovala, že pokud v prvním kole nepadne žádný příhoz a elektronická aukce skončí bez vítěze, učiní ÚZSVM další kroky, aby areálu Hanáckých kasáren nalezl nového vlastníka.

Hanácká kasárna

Armáda je v Olomouci postavila v letech 1838 až 1844, sloužit měla i jako nemocnice. Budova je čtyřkřídlová na obdélníkovém půdoryse s pravidelným uzavřeným nádvořím, situovaná do zářezu. Jedná se o významný urbanistický prvek s ukázkou vojenského klasicistního stavitelství a s ojedinělou stavební i armádní historií. Jedinečnost stavby spočívá v unikátním řešení odvětrání svislých stavebních konstrukcí prostřednictvím podzemního tunelu, který navazuje na světlíky tzv. anglické dvorky. Další zajímavostí je historická kaple, situovaná ve věži dvorního traktu.

„ÚZSVM zaznamenal zájem ze strany Univerzity Palackého v Olomouci o přímý nákup s tím, že ÚZSVM navrhne cenu vyhlášenou v prvním kole výběrového řízení,“ prozradila Tesařová.

Univerzita by podle ní objekt využila pro umístění Fakulty zdravotních věd a další projekty. „Jednání ohledně možného prodeje areálu univerzitě je naplánováno na příští týden,” popsala mluvčí.

“Věříme, že se nám podaří najít pro tento výjimečný historický areál v centru Olomouce definitivního vlastníka, který pro něj nalezne smysluplné využití a vdechne mu nový život,” doplnila Tesařová.

Univerzita svůj zájem o budovu potvrdila, k jejímu odkupu se však zatím vyjadřuje opatrně.

“Univerzita Palackého v Olomouci zájem o objekt projevila, jsme ale teprve na úplném začátku celého procesu a čeká nás v tomto smyslu ještě řada interních jednání,“ uvedl mluvčí školy Egon Havrlant.

„Důležité pro nás také budou konkrétní podmínky, za kterých by univerzita mohla tento objekt získat. Všechny další otázky jsou v tuto chvíli předčasné,“ poznamenal Havrlant.

Nemovitost stojí v historickém jádru Olomouce. Budova má kancelářskou plochu přes 2000 metrů čtverečních.

„Jedná se o budovu bývalých vojenských kasáren, známou též jako ‘Hanácká kasárna’, která jsou nemovitou kulturní památkou. Využití mimořádné příležitosti k investici nabízíme všem, kteří mají zájem vrátit tuto historickou kulturní památku znovu k životu,“ stálo ve výzvě k aukci.

Prodej schválila vláda

Původně se uvažovalo o tom, že se do budovy přestěhují stovky pracovníků státních úřadů, jež nyní sídlí na vícero místech Olomouce. Tato varianta padla, podle odborníků by byla pro stát méně výhodná než prodej.

Návrh na prodej Hanáckých kasáren loni na podzim schválila vláda. Z podkladů pro vládu vyplývá, že prodej kasáren by mohl státu přinést zhruba čtvrt miliardy korun. Naopak rekonstrukce památkově chráněné budovy by podle odhadu stála zhruba 815 milionů Kč. Většina místností v Hanáckých kasárnách podle předkládací zprávy pro vládu není kvůli vysokým stropům a tvaru vhodná pro kancelářské prostory.

Případná stavba nového administrativního sídla v Olomouci přijde odhadem na 575 milionů. Měli by se do něj přestěhovat zaměstnanci státních organizací, které nyní sídlí v pronajatých prostorách či budovách státu, jejichž provoz je moc nákladný. V úvahu připadají například olomoucké pobočky Generálního ředitelství cel, Státní veterinární správy, Katastrálního úřadu pro Olomoucký kraj či České školní inspekce. Nová administrativní budova by mohla vzniknout na pozemku Generálního ředitelství cel nedaleko Polské ulice.

O budovu Hanáckých kasáren projevil v roce 2014 zájem Olomoucký kraj, který v ní chtěl vybudovat depozitáře muzea a knihovny, kanceláře pro organizace zajišťující evropské dotace i prodejnu regionálních potravin. Hejtmanství od tohoto záměru nakonec upustilo.

Autoři: ,

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...