Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Harlemáci opět okouzlí Česko

Česko

Basketbaloví kouzelníci – Harlem Globetrotters opět míří do Česka

Příští víkend bude pro příznivce bezedných košů svátkem. Do Česka přijíždí světoznámý basketbalový cirkus Harlem Globetrotters. PRAHA Harlem Globetrotters jsou zkrátka pojem. Tým, jehož vystoupení jsou spíše dobře hraná představení se skvělými basketbalovými kousky a mnohdy neuvěřitelnými akrobatickými výkony, přitahuje všechny generace malých i velkých příznivců už více než osmdesát let. První zápas odehráli 7. ledna 1927 ještě pod názvem Savoy Big Five.

V tehdejším Československu se tým poprvé představil v roce 1963 a pak ještě několikrát. Diváci vzpomínají například na zápas v 90. letech v Brně, kdy organizátoři položili palubovku na ledovou plochu zimního stadionu Za Lužánkami a podlaha tak klouzala, že profesionálové ze zámoří měli co dělat, aby udrželi stabilitu. Největší zážitek však měli diváci v Ostravě v roce 1995, kde harlemovci zvítězili před zraky 11 tisíců diváků nad výběrem hvězd americké NBA.

Příští víkend se na „nejlepší basketbalovou show na světě“, jak se o Harlem Globetrotters mluví, mohou těšit v liberecké Tipsport Aréně ( v sobotu od 20.00) a o den později ve stejný čas v brněnské hale Vodova. Famózní basketbalový tým, jehož charakteristickým poznávacím znakem jsou modrý dres a červeno-bílé pruhované trenýrky, vznikl vlastně z nouze. Afroameričtí hráči totiž až do přelomu padesátých a šedesátých let nemohli nastupovat v americké basketbalové lize (později NBA). Proto v roce 1927 vznikl tým složený z těchto hráčů pod názvem Savoy Big Five.

Divadlo na palubovce Založili jej pánové Inman Jackson a Abe Saperstein, jenž je považován za duchovního otce týmu. Po čtyřech letech se název změnil na Harlem Globetrotters podle černošské čtvrti v New Yorku.

Kritici Harlem Globetrotters říkají, že to, co předvádějí, má s basketbalem málo společného. S pruhovaným cirkusem jezdí i jejich protivníci a rozhodčí. A více než o basketbalové umění jde o show. Jenže tato show funguje. Ročně na „světoběžníky z Harlemu“ přijde okolo tří milionů diváků a na startovném, reklamních právech a prodeji upomínkových předmětů tahle „firma“ vydělá kolem 100 milionů dolarů.

Možná ještě důležitější než prodané vstupenky a tržby jsou ale nezapomenutelné zážitky, které světoběžníci zprostředkovávají. Chvílemi se chovají jako klauni v cirkuse a malí i velcí diváci s nadšením sledují jejich gagy. Bez mrknutí oka na sebe nechávají házet konfety, lít vodu a s chutí se do těchto kousků zapojují.

Nejsilnějším momentem každého vystoupení je zapojení nejmenších diváků. Třeba když jeden z hráčů roztočí míč na prstu a pak jej předá na prstík malé slečny, která s rozzářenýma očima nevěřícně sleduje rotující míč.

Nejznámějším hráčem, který kdy v týmu nastoupil, je Wilt Chamberlain, který zazářil ve výběru Kansaské univerzity. Jeho talent byl tak výjimečný, že nepříjemným atakům soupeřů musel čelit už před zápasy. Proto se rozhodl stát profesionálem a přestoupil do Harlem Globetrotters. Psal se rok 1958 a Chamberlain podepsal kontrakt na tehdy neuvěřitelnou sumu 50 000 dolarů.

***

Basketbaloví showmani

Celek Harlem Globetrotters vidělo více než 121 milionů diváků ve 117 zemích světa. Ročně navštíví jejich zápas zhruba tři miliony diváků. Mužstvo založili v Chicagu v roce 1926 Inman Jackson a Abe Saperstein pod názvem Savoy Big Five. Po čtyřech letech se název změnil na Harlem Globetrotters podle černošské čtvrti v New Yorku. V týmu totiž působili výhradně hráči tmavé pleti, kteří nesměli až do padesátých let hrát v americké basketbalové lize a později v NBA.

Mezi příznivce mužstva patřil i herec Bob Hope

Setkání s prezidentem Nelsonem Mandelou

Nejslavnějším hráčem byl 215 cm vysoký pivot Wilt Chamberlain. V NBA, kam byl drafován v roce 1959, stále drží několik rekordů. V roce 1962 zakončil sezonu s průměrem neuvěřitelných 50,4 bodu a 25,7 doskoku na zápas, v utkání Philadelphie s New Yorkem nastřílel rovných sto bodů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!