Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hašek věří, že se Kříž objeví

Česko

Třetí místopředseda fotbalového svazu je stále nezvěstný * Případ provázejí nejasnosti

PRAHA Nejužší vedení Českomoravského fotbalového svazu stále postrádá jednoho ze čtyř členů.

Informace o nezvěstném místopředsedovi Miroslavu Křížovi nemá ani šéf svazu Ivan Hašek. „Stále pevně věřím, že se celá záležitost rychle vyřeší a pan Kříž se vrátí,“ citovala ČTK Haška.

Ten včera vypovídal na policii, ale podivný případ o moc dál posunout nemohl. „Nemám vůbec ponětí, proč k jeho zmizení došlo,“ řekl.

Po jednapadesátiletém podnikateli pátrá policie od pondělí, ale svazoví činovníci tušili, že něco není v pořádku, už o víkendu.

Kříž měl totiž v pátek dorazit za Haškem a spol. do Spojených států, kde se fotbalová reprezentace připravovala na sobotní přátelské utkání s Tureckem.

„Říkal, že v pátek vyletí, tak jsem mu v neděli volal, ale měl nedostupný mobil. Mě v té chvíli samozřejmě nenapadlo, že se může dít něco takového,“ kroutil hlavou další místopředseda Dalibor Kučera.

Stál v příletové hale ruzyňského letiště, čelo orosené a marně sháněl více informací. „Pan Kříž je v byznysu celkem zdatný muž. Nevím, co za tím je, ale myslím, že s fotbalem to nesouvisí,“ tvrdil Kučera. O náhradě se zatím neuvažuje Případ stále provází řada nejasností. Tou hlavní jsou časové nesrovnalosti. Kříž měl podle původního plánu v pátek dorazit do New Yorku, přitom si o den později v Praze naplánoval schůzku s majitelem Baníku Tomášem Peterou.

„Lhal bych, kdybych teď říkal, že to na fotbal nevrhá špatné světlo,“ připustil Kučera.

Rozruch kolem Kříže přitom není ve fotbale poprvé. Už loni v září vyšlo najevo, že dvanáct let se potýká s dluhem ve výši téměř 5,5 milionu korun, kvůli kterému na něj byla uvalena exekuce. Kříž dluh bleskově uhradil, ale stín podezření na něm stejně ulpěl. Byl to totiž právě on, kdo volal po větší transparentnosti ve fotbale.

Hašek tehdy říkal: „Nevím, jestli on důvěřuje mně, ale já jemu ano. Je to pro mě uzavřená věc.“

I proto se teď ve fotbalovém zákulisí spekuluje, že Křížovo zmizení může souviset znovu s obřími dluhy a možným vydíráním.

Podle Křížovy matky, kterou citoval deník Blesk, jejího syna před hospodou kdosi naložil do černé limuzíny a rychle odvezl. „Nevěřím, že ho ještě uvidím živého,“ prohlásila Marie Křížová.

Český fotbal už něco podobného jednou zažil. V roce 1995 tehdejšího předsedu svazu Františka Chvalovského unesli dva muži, když si šel ráno zaběhat. Několik hodin ho věznili a nakonec ho pustili.

I pro Haška je to ale velká potíž, Kříž totiž sedí v představenstvu marketingové společnosti svazu STES, navíc jako formální šéf profesionálních soutěží měl připravovat blížící se Superpohár a losovací aktiv první a druhé ligy.

Hašek ale zatím z etických důvodů nehodlá řešit, kdo Kříže nahradí. „Kompetence ohledně soutěží spadají na ředitele soutěžního úseku pana Lubase. Pomoct mu můžou i další členové výkonného výboru,“ nastínil Hašek.

***

MIROSLAV KŘÍŽ * Narodil se 8. července 1958 v Klatovech. Je podruhé ženatý, má čtyři děti a střídavě žije v Praze, Plzni i Spojených státech. * Ve fotbale se proslavil jako šéf plzeňské Viktorie. Loni byl zvolen do výkonného výboru ČMFS a oficiálně z plzeňského klubu odešel. Vliv mu však zřejmě zůstal. * Je prezidentem Golf Parku v Dýšině u Plzně, sedí ale zároveň i v dozorčí radě společnosti Bohemians Real, která vlastní stadion v Ďolíčku.

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...