Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Hašek vytáhl z rukávu dvě esa

Česko

Návrat velkých hvězd – V národním týmu jsou znovu Jan Koller a Tomáš Rosický

Fanoušci se dočkali. Na srazu fotbalové reprezentace se po téměř dvou letech znovu objeví záložník Tomáš Rosický. A vrací se i kanonýr Jan Koller. PRAHA Kdysi na nich stála hra celého týmu, jenže na dresy s jejich jmény už dávno sedl prach.

Jan Koller, který loni ukončil reprezentační kariéru, za národní tým nastoupil naposledy před čtrnácti měsíci, pauza Tomáše Rosického byla ještě o sedm měsíců delší.

Teď jsou oba zpět a fotbalové reprezentaci začíná osm dní před klíčovým utkáním na Slovensku závod s časem. Je možné stihnout za tak krátkou dobu obě staronové hvězdy zapracovat do sestavy?

„Honza se rychle adaptuje, což dokázal ve všech klubech. Nebude to problém,“ řekl reprezentační kouč Ivan Hašek. „A že je Tomáš v nominaci, ještě neznamená, že také bude hrát,“ upozornil trenér.

Včera Hašek odtajnil seznam jednadvaceti hráčů pro dvojutkání se Slovenskem a San Marinem a kromě návratu nejlepšího reprezentačního střelce a věčně zraněného špílmachra připravil ještě jedno překvapení. V nominaci se po dvou a půl letech objevil i obránce ruského Spartaku Martin Jiránek.

„Musíme být 5. září co nejsilnější,“ vysvětlil trenér jasný cíl. A zvlášť v případě Kollera a Rosického je jasné, že jeho tým získal na poslední chvíli mocnou zbraň.

„Je to trochu psychologická válka. Proto je jejich návrat tak důležitý. Slováci znervózní, budou muset řešit, jestli Koller s Rosickým nastoupí. Budou najednou nejistí,“ souhlasil trenér Josef Pešice.

Reprezentace je na oba zvyklá Jenže proměnit očekávání ve skutečnost bude složitý úkol. Národní tým se poprvé sejde v pondělí a do utkání, které může utnout české naděje na záchranu zpackané kvalifikace, absolvuje jen pět tréninků.

„Mám už samozřejmě v hlavě představu, jak Kollera využít,“ tvrdil Hašek. „Viděl jsem ho v utkání se Spartakem. Má formu a chuť hrát,“ chválil Hašek útočníka, který o víkendu vstřelil za ruskou Samaru už svůj sedmý letošní gól.

Národní tým bez něj sehrál už deset utkání, ale jen čtyřikrát vyhrál. Bez Rosického se musel obejít už v devatenácti zápasech, a dodnes si na to nezvykl.

„Nebudou mít problém se znovu začlenit, reprezentace na ně byla léta zvyklá. U Rosického bych měl spíš strach z toho, v jaké je kondici,“ upozorňoval Pešice.

Rosický, který dlouho laboroval s podkolenní šlachou, nehrál soutěžní utkání už devatenáct měsíců. A když se u něj v závěru přípravy objevily svalové problémy, zdálo se, že se jeho návrat znovu odloží.

Hašek přesto zariskoval. „Nevím, jestli v sobotu nastoupí proti Manchesteru, ale je v pořádku a připravený. Proto si myslím, že může za národní tým hrát,“ říkal kouč.

S trenérem Arsenalu Arsenem Wengerem přitom povolání záložníka nekonzultoval. „Ale dovedu si představit, že z toho asi moc nadšený není,“ usmál se Hašek.

Podle něj se teprve příští týden ukáže, zda bude Rosický schopen nastoupit od první minuty. „Ještě jsem ho neviděl. Ale nedávno ukázal, že je schopný odehrát velmi slušně celé utkání,“ připomněl.

A Pešice s ním souhlasí: „Bez nich národní tým nešlapal, jak by měl, tak proč se nevrátit k tomu, co fungovalo. V pokeru také musíte hrát na nejsilnější kartu.“

***

Program fotbalové

reprezentace

Pondělí 31. srpna

13.00 – sraz v hotelu Praha

14.45 – přesun do Štiřína

Úterý 1. září

17.00 – otevřený trénink na

hřišti v Kunicích

Středa 2. září

10.30 a 17.30 – uzavřené

tréninky v Kunicích

Čtvrtek 3. září

10.30 – uzavřený trénink

v Kunicích

15.30 – odjezd na Slovensko

Pátek 4. září

19.00 – předzápasový trénink

Sobota 5. září

20.30 – výkop utkání proti

Slovensku (Bratislava)

Neděle 6. září

17.30 – otevřený trénink na

hřišti v Kroměříži

Pondělí 7. září

17.00 – uzavřený trénink

v Kroměříži

Úterý 8. září

17.30 – předzápasový trénink

v Kroměříži

Středa 9. září

17.20 – výkop utkání proti San

Marinu (Uherské Hradiště)

Nominace fotbalové reprezentace

Brankáři: Petr Čech (Chelsea, 68 zápasů / 0 gólů), Jaroslav Drobný (Hertha Berlín, 1/0). Obránci: Zdeněk Grygera (Juventus, 63/2), Roman Hubník (Sparta, 2/1), Marek Jankulovski (AC Milán, 75/11), Martin Jiránek (Spartak Moskva, 31/1), Michal Kadlec (Leverkusen, 12/1), Zdeněk Pospěch (Kodaň, 16/1), David Rozehnal (Hamburg, 57/1), Tomáš Sivok (Besiktas, 7/0). Záložníci: Tomáš Hübschman (Šachtar Doněck, 21/0), Daniel Pudil (Genk, 5/1), David Jarolím (Hamburg, 25/1), Jaroslav Plašil (Bordeaux, 48/3), Tomáš Rosický (Arsenal, 68/19), Jan Polák (Anderlecht, 48/6). Útočníci: Milan Baroš (Galatasaray, 74/33), Jan Koller (Samara, 90/55), Tomáš Necid (CSKA Moskva, 6/2), Jiří Štajner (Hannover, 28/4), Václav Svěrkoš (Sochaux, 8/1).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!