Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Čeští hasiči vyrazili na pomoc Turecku, do akce se zapojí v úterý ráno

Česko

  10:09aktualizováno  22:50
Přibližně polovina z 68členného týmu, který odletěl v pondělí večer z Prahy a Ostravy do Turecka, které postihlo silné zemětřesení, je už na místě. Druhá skupina by měla přistát po půlnoci. Pomáhat budou hasiči z hasičského sboru z Prahy a z Moravskoslezského kraje. Do akce by se měli zapojit hned ráno, informoval Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje na svém Twitteru.

„Jsme v kontaktu s velvyslanectvím České republiky v Turecku i s tureckými záchranáři,“ uvedl řekl náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Petr Ošlejšek.

Zástupce tureckých záchranářů pak českým hasičům upřesní, kde a jak budou nasazeni. Celý tým povede Jiří Němčík. Čeští hasiči s sebou vezou materiál o objemu asi 100 krychlových metrů a váze 26 tun.

„Jsme soběstační po dobu pěti až sedmi dní. Máme vyhřívané nafukovací stany, máme svoje jídlo i vodu, abychom co nejméně zatížili už tak poškozenou infrastrukturu,“ řekl novinářům na pražském letišti zástupce vedoucího týmu Petr Vodička.

Jednotlivé týmy se podle něj budou střídat po šesti, maximálně osmi hodinách tak, aby byla zajištěna 24hodinová služba. „Kynologové vyhledávají, hasiči vyprošťují, lékař se zdravotníky ošetřuje a kynologové dělají závěrečný průzkum, jestli tam někdo nezůstal,“ popsal záchranné práce. V Česku, kde podle Vodičky spočívá těžiště práce týmů, zasahují u zřícených budov, spadlých mostů nebo třeba objektů po výbuchu.

„Budou rozhodovat minuty, abychom zachránili životy občanů Turecka a Sýrie,“ řekl členům týmu na letišti náměstek ministra vnitra Radek Kaňa.

Na sbalení měli jen šest hodin

Na sbalení se na zahraniční misi měli členové týmu šest hodin. „Normálně jsem v sedm hodin přišel do práce, na čtyřiadvacetihodinovou směnu. Už ráno jsme viděli, že se něco děje, a po půl hodině se rozhodlo, že asi pojedeme,“ řekl člen týmu pražských hasičů Jiří Kubeš. Po 16:00 odpoledne už se pražští hasiči spolu s kynology z Liberce sešli na pražském letišti.

Další část týmu odletěla po 18:00 z mošnovského Letiště Leoše Janáčka Ostrava. Podle mluvčí moravskoslezských hasičů Kamily Langerové je to zhruba polovina speciálního týmu, jeho součástí je například i lékař a čtyři kynologové.

Let do pátého největšího tureckého města Adana by měl trvat zhruba dvě hodiny a 45 minut. Členové týmu se pak ještě budou přesouvat na místo určení, které se ale dozví až na místě. S sebou si rovněž vezou materiál, například stany pro vytvoření zázemí.

Úspěch při misi i bezpečný návrat popřál na letišti týmu ředitel pražských hasičů Luděk Prudil. Speciální česká hasičská jednotka už má podle Ošlejška zkušenosti například ze zásahu v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu nebo po zemětřeseních v Nepálu či Pákistánu.

Součástí týmu je kromě kynologa i statik

Nabídka naší pomoci v podobě těžkého USAR týmu byla Tureckem přijata, napsali hasiči. Tým připravili na základě poptávky přímo z Ankary.

Pomoc přislíbil i ministr vnitra Vít Rakušan. „Jsou hlášeny vysoké ztráty na životech, spousta lidí je pohřešována. Myslím na oběti a plánujeme pomoc,“ napsal na Twitteru Rakušan.

USAR tým se specializuje na vyhledávání a záchranu v sutinách obydlených oblastí. V zahraničí takto Češi pomáhali například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších šest tisíc.

V českém týmu tehdy byli kromě hasičů i statik, lékař či kynologové se psy, ti vyjedou do Turecka i nyní. „Do zemětřesením zasaženého Turecka vyjíždí na pomoc společně s dalšími záchranáři USAR týmu také naši kolegové - psovod Michal se psem Framem a psovod Pavel s fenkou Yetti,“ informovala na Facebooku pražská městská policie.

Oba týmy budou cestovat odděleně. Vyslání moravskoslezských hasičů z USAR týmu potvrdila i jejich mluvčí Kamila Langerová.

S hasičským týmem odletí do Turecka také dva lékaři z trauma teamu brněnské Úrazové nemocnice. „Mají potřebné zkušenosti a znalosti a jsem hrdý, že dnes mohou vyrazit pomoci do postižených zemí“ uvedl vedoucí lékař trauma teamu ÚN Radek Veselý. Trauma team spolupracuje s USAR týmem dlouhodobě, podílel se například na záchranné misi po výbuchu v Bejrútu v roce 2020.

Pomáhat bude i organizace Člověk v tísni, která vyhlásila SOS sbírku na pomoc lidem postiženým zemětřesením jak v Turecku, tak v severní Sýrii. Číslo sbírkového účtu je 51945194/0300. Organizace zároveň na sbírku uvolnila milion korun.

Hledání pohřešovaných komplikuje počasí

V noci na pondělí zasáhlo Turecko a Sýrii zemětřesení o síle 7,8 stupně. Otřesy byly tak cítit až v Káhiře. Katastrofa si podle aktuálních informací vyžádala v Turecku a Sýrii přes 1 200 mrtvých a tisíce zraněných. Čísla pravděpodobně dále porostou.

V Turecku a Sýrii nyní záchranné týmy bojují s deštěm a sněhem při hledání přeživších v troskách. Prioritou je nyní právě vyproštění lidí zasypaných sutinami, poničeny jsou v obou zemích desítky budov. S nabídkami pomoci přicházejí různé státy.

České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi oběťmi a zraněnými byli Češi. V části Turecka postižené zemětřesením se podle úřadu sice nachází skupina Čechů, všichni jsou ale v pořádku. Velvyslanectví v Ankaře je s Čechy v kontaktu a zajišťuje pro ně dopravu ze zasažené oblasti, sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová.

Autoři: ,