Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Havel bude „stálým externím konzultantem“

Česko

PRAHA Vinohradské divadlo počítá s tím, že by jeho zřizovatel, pražská radnice, v příštím roce mohl přistoupit ke krácení prostředků na provoz. Včera to uvedl ředitel divadla Jindřich Gregorini. „Nevíme nic oficiálně, ale musíme na to být připraveni. Nežijeme ve vzduchoprázdnu a vidíme, že situace je složitá. Národní divadlo už ví, že bude zkráceno o deset procent, a je jasné, že nebude jediné,“ dodal.

Ředitel také přiznal, že v letošním roce se divadlo ocitlo pod plánovanou návštěvností, a vyjádřil naději, že se mu v nadcházejících čtyřech podzimních měsících podaří situaci vylepšit. Klesající návštěvnost potvrdil i umělecký šéf Martin Stropnický, ale odmítl, že by dramaturgie chtěla slevovat z náročnějšího programu. „Nevracíme se k žádným vaudevillům, to je povrchní tvrzení, které škodí divadlu, ale nemůžeme si dovolit přicházet o diváka,“ uvedl. Stropnický pak dlouze obhajoval svou představu divadla a nevyřčeně tak polemizoval s kritickými hlasy, které mu vytýkají nekoncepčnost ve snaze změnit dosavadní konvenční obraz známé pražské scény. A koneckonců i malou odvahu v souvislosti se stažením kontroverzní inscenace Daniela Špinara Vojcek, která letos získala Cenu Alfréda Radoka. Stropnický je však přesvědčený, že vinohradské divadlo by se nemělo pouštět za hranice toho, co je mu vlastní. „Když půjdu do Slávie, také tam nechci posprejované zdi. Nebudeme dál produkovat inscenace provokující módní embaláží. Když to dělají i v zahraničí, ještě neznamená, že to není móda. Máme průzkumy, a ani třicetiletí diváci od nás nic takového nečekají.“ Stropnický pak oznámil, že v nadcházející sezoně bude externím dramaturgickým konzultantem Václav Havel. Nic bližšího k této nové činnosti dramatika a exprezidenta nesdělil. Novými členy souboru se stali Jana Stryková a Lukáš Příkazký.

V nové sezoně divadlo uvede Vedralovu dramatizaci Kafkova Zámku (režie Natálie Deáková), Stoppardovu adaptaci Nestroyovy frašky známou z muzikálové verze jako Hello, Dolly (režie Zdeněk Černín). Umělecký šéf pak nastuduje výrazně zkráceného Shakespearova Caesara a závěr bude patřit Kohoutově verzi Cyrana v režii Vladimíra Morávka. Ve zkušebně se chystá Play Strindberg a inscenované čtení hry Michela Tremblaye Albertina.

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...