Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Havel bude mít v Praze zvon, rozeznít by se měl po Novém roce

Česko

  7:00
PRAHA - Od Nového roku bude Prahou znovu znít hlas Václava Havla. U příležitosti jeho nedožitých osmdesátin totiž slavná rakouská dílna Grassmayr odlije zbrusu nový zvon pro kostel sv. Havla v­ Havelské ulici. Ponese jméno Václav a bude věnován jak zesnulé hlavě státu, tak patronu českých zemí – svatému Václavu.

Věže kostela svatého Havla. foto:  Petr Topič, MAFRA

Nápad realizuje Nadace Charty­77, která má u kostela kancelář a­ již někdejší hlava státu podporovala. „Usilujeme o to, aby na zvonu bylo uvedeno jméno Václava Havla, případně srdíčko, které patří k jeho typickým značkám,“ řekla mluvčí Nadace Charty 77 Soňa Keppertová.

Rakouská zvonařská dílna Grassmayr nebyla vybrána náhodou. Dílna jednak funguje nepřetržitě už 400 let a zásobuje kostely ve více než stovce zemí světa, hlavně ale sídlí v Innsbrucku. Tedy ve městě, kde Havel v roce 1998 podstoupil náročnou operaci prasklého tlustého střeva. „Nový zvon se proto zrodí tam, kde se Václav Havel po těžkém akutním zákroku v ­podstatě podruhé narodil,“ zdůvodnila nadace.

Kvůli odlití zvonu před několika týdny zahájila veřejnou sbírku, kterou v posledních dnech doplnila billboardová kampaň a prezentace na webovéstránce www.zvonvaclav.cz. Nadace Charty 77 chce celkem vybrat pět milionů.