Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Havel si v Brně „zahrál“ v Odcházení

Česko

BRNO První dějství hry Odcházení včera prostřednictvím scénického čtení ztvárnilo brněnské Divadlo Husa na provázku. Na jevišti byl po celou dobu autor hry, bývalý prezident Václav Havel, jenž četl roli nazvanou Hlas z reproduktoru. Repliky této role jsou vlastně komentářem autora k ději. Představení sledovala zcela zaplněná zkušebna divadla. Čtení je součástí jarního bloku oslav 40. výročí založení Husy na provázku.

„Nebyla to nuda v Brně,“ zhodnotil představení Havel s narážkou na úspěšný film uměleckého šéfa Husy na provázku Vladimíra Morávka, jenž čtení režijně připravil. Herci si vypůjčili kostýmy a rekvizity z jiných inscenací, jednoduchou scénu tvořila řada několika stolů. V čele seděl Havel, naproti němu Robert Mikluš v hlavní roli bývalého kancléře.

První dějství končí bouřkou, divadelníci tedy z galerie vydatně zlili scénu kropicími konvemi. Viditelně pobaveného Havla herečka Andrea Buršová skryla pod deštníkem.

Divadelníci se na scénické čtení připravovali jen dva dny. „Byly tam chyby, ale herci se s tím statečně poprali,“ řekl Morávek. Regulérní uvedení hry Odcházení patří k nejočekávanějším událostem kulturní sezony. Premiéra se uskuteční 22. května v pražském Divadle Archa s Janem Třískou a autorovou manželkou Dagmar Havlovou.

Odcházení by se do konce letošního roku mělo objevit nejméně ve dvou dalších divadlech. O práva požádalo královéhradecké Klicperovo divadlo, kde má text nastudovat Havlův režisér Andrej Krob, a také Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích.

Oslavy 40. sezony Husy na provázku jsou rozprostřeny do celého roku. Jarní blok v příštích dnech nabídne například derniéru hry Evy Tálské Cirkus aneb Se mnou smrt a kůň, poslední souhrnné uvedení dvanáctihodinové fresky podle Dostojevského Svlékání z kůže a projekci filmu Petra Zelenky Karamazovi.

Na včerejší čtení navazovala derniéra Havlovy Zahradní slavnosti, kterou Husa na provázku uváděla od roku 1990. Byla to nejdéle hraná havlovská inscenace v Česku.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...