Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Havířovští důchodci slavili vítězství

Česko

Poplatkový zmatek - Někdo dar od kraje vítá, jiný o něm neví, další platí

HAVÍŘOV Pořádal v Havířově demonstrace důchodců proti reformě zdravotnictví, včera se mu cíl z velké části splnil. Sedmašedesátiletý bývalý horník Jaroslav Broda včera v havířovské lékárně zjišťoval, kolik lidí si přijde vyzvednou léky bez poplatku. „Všichni, se kterými jsem mluvil, byli s novinkou moc spokojeni,“ řekl rovněž spokojený Broda.

Od včerejška, respektive již od neděle nemusí lidé platit regulační poplatky v krajských zdravotnických zařízeních v Moravskoslezském kraji. Na krajském úřadě vládnoucí sociální demokraté tak splnili své předvolební sliby.

Před lékárnou v havířovské nemocnici stál včera vůbec poprvé stoleček, u kterého dvě mladé ženy vyplňovaly se zájemci o léky bez poplatku potřebný formulář. „Po sepsání trojstranné dohody obdržíte kartu s číslem. Po předložení této karty v naší lékárně nebudete platit regulační poplatky,“ informovala pacienty velká cedule nad stolem.

Loni uspořádali havířovští důchodci ve městě hned dvě demonstrace s peticemi, kdy bojovali proti zdravotnickým reformám, a především poplatkům. Kvůli nim se na demonstraci označili za oběti exploze bezcitnosti. „Jen v Havířově je pětasedmdesát klubů důchodců. Celkem zde žije devětadvacet tisíc důchodců. Víte, jaká je to vlastně síla?“ ptá se bývalý horník Broda. „Máme v klubu ženy, které pobírají důchod čtyři a půl tisíce korun měsíčně. Z čeho mají poplatky platit?“ říká. Včerejšek byl pro organizátora demonstrací částečnou satisfakcí. „Co bych platila?“ Najít včera v havířovské krajské nemocnici někoho, kdo by raději poplatky v lékárně zaplatil, bylo asi nemožné. „Co bych platila? Vždyť jsem na zdravotnictví dávala z platu celý život,“ komentovala jedna z žen stojící v řadě před stolkem. Čekala, až bude moci vyplnit potřebný formulář s trojstrannou dohodou.

„Přijali jsme na částečný úvazek tři administrativní síly,“ řekla zástupkyně havířovské nemocnice Romana Chmielová o důsledcích včerejších změn. Finančně přijetí tří lidí prý nemocnici nijak nezatíží. „Náklady spojené s promíjením poplatků hradí kraj,“ dodala. I vedení havířovské nemocnice včera s napjetím očekávalo, kolik lidí si přijde léky bez poplatku do nemocniční lékárny vyzvednout. „Čekali jsme, že ta fronta bude ještě větší,“ přiznala Chmielová před lékárnou.

V Havířově však včera velmi hbitě zafungovala ruka trhu. Na soukromé lékárně, která je od té krajské v nemocnici vzdálena možná třicet metrů, visela od včerejšího dne cedule s jednoznačným vzkazem: V této lékárně Vám vrátíme regulační poplatky. A bez administrativy. Ceduli nechal vyrobit majitel lékárny Emil Hladík.

Autor: