Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Havla postihly další obtíže, mění se léky

Česko

PRAHA Zdravotní stav bývalého prezidenta Václava Havla zůstává nadále vážný, opět se totiž objevily komplikace.

Havel je už týden v pražské motolské nemocnici, kde se léčí se zánětem plic. Podle členů lékařského konzilia má průběh choroby v těchto případech kolísavý charakter. Primářka Martina Pelichovská upřesnila, že v sobotu se bývalému prezidentovi ucpal lalok pravé plíce, rehabilitace ale problém odstranila. Těžkosti se však včera ráno opakovaly – tentokrát se částečně uzavřel dolní lalok v pravé plíci.

Lékaři proto opět zahájili intenzivní rehabilitaci i inhalace a změnili antibiotika. Podle přednosty anesteziologicko-resuscitační kliniky Karla Cvachovce nelze další komplikace vyloučit. „U chronicky nemocného pacienta a při jeho zápase s nejrůznějšími komplikujícími chorobami po dobu posledního desetiletí je možnost komplikací vysoká. Musíme očekávat průběh jako u jiných těžce stonajících pacientů,“ uvedl Cvachovec.

Lékařské konzilium se rozšířilo Dvaasedmdesátiletý Havel se v motolské nemocnici podrobil drobné operaci, při níž mu lékaři odstranili zánětlivé ložisko z krku. Bývalý prezident se léčí na anesteziologické resuscitační klinice. Podle ředitele nemocnice Miloslava Ludvíka leží v „izolovaném boxu“ pro pacienty, kteří jsou ohroženi infekcí. O víkendu šéf konzilia Martin Holcát řekl, že intenzivní péči bude bývalá hlava státu potřebovat ještě minimálně týden či deset dní, možná ale i déle.

O Havlovu léčbu se stará konzilium, které tvoří víc než desítka předních odborníků z různých lékařských oborů a různých nemocnic. Jejich řady včera rozšířil další kardiolog. Dosud v něm byl expert z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny. Podle Ludvíka chtěla mít motolská nemocnice v týmu i svého lékaře. Další rozšíření konzilia nevyloučil ani jeho šéf Martin Holcát.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...