Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Havlíček spustil šetření k Dukovanům. Ohrožuje tím celou dostavbu nového bloku, říká odvolaný expert

Jaderná elektrárna Dukovany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Dukovany. | foto: ČTK

Praha Vybrané ambasády obdržely dle informací serveru Lidovky.cz výzvu k zaslání připomínek k zapojení zahraničních firem do stavby jaderného bloku v Dukovanech. Dle bývalého vládního zmocněnce je to riskantní.

Mezi zájemci o zakázku na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech jsou od minulého týdne čtyři uchazeči – francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a také ruský Rosatom. Právě k nim se přes ambasády dostala nyní žádost ministerstva průmyslu a obchodu, aby v případě nejasností ohledně dalšího postupu požádaly o doplňující informace. A to ke startu bezpečnostního předkola dukovanského tendru, které překvapilo řadu expertů, sněmovní opozici i diplomaty, kteří zakázku za 160 miliard bedlivě sledují.

Ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (vlevo) a generální...
Jaderná elektrárna Dukovany preventivně měří teplotu svým zaměstnancům.

Lidovky.cz nyní získaly anglicky psaný dokument, který popisuje, co chce stát vědět, a má vysvětlit další postup. „Bezpečnostní hodnocení primárně prozkoumá strukturu, ve které mají potenciální uchazeči v úmyslu zúčastnit se výběrového řízení, např. vlastnickou strukturu nabízejícího subjektu a sdružení konsorcií, a to včetně finančních ukazatelů, seznamu referencí a hlavních subdodavatelů,“ uvádí dokument, který připravil resort vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO).

Kromě toho chce stát také vědět, jak zájemci naplní bezpečnostní požadavky například na kybernetickou ochranu a na informační a řídicí systémy.

Riskantní krok

Z šetření mají ovšem vyplynout i další informace ohledně místních dodavatelů z Česka, přenosu technologií či kompletního dodavatelského řetězce a servisu. Finální podobu bezpečnostního dotazníku připraví ministerstvo vnitra se zpravodajskými službami, popisuje dále dokument. V případě nejasností mají uchazeči reagovat do 14. dubna. Resort zároveň upozorňuje, že nejde o formální zahájení samotného tendru.

„Účast v tomto procesu nezakládá právo na uplatnění jakýchkoli budoucích kompenzací. Postup bezpečnostního hodnocení nebude v žádném případě považován za výzvu k podání nabídky na projekt nového jaderného bloku,“ zdůraznilo ministerstvo.

Jenže dle bývalého vládního zmocněnce pro dostavbu Dukovan Jaroslava Míla to má háček. Míl už dříve vicepremiéra Havlíčka i celý kabinet varoval, že vyžadované informace nesouvisejí s bezpečnostními otázkami ze strany ministerstva vnitra a tajných služeb. Státu jsou navíc dobře známy. Krátce nato byl z funkce odvolán.

Stát rozhodl vybrat dodavatele v Dukovanech dle bezpečnostní výjimky v zákoně o zadávání veřejných zakázek. Bezpečnostní předkolo však dle Míla míchá otázky ryze bezpečnostní s ekonomickými parametry.

Horkou jehlou

„Navíc odpovědi budou nezávazné a indikativní, tedy pro jakékoliv hodnocení v podstatě nepoužitelné. Na předložení finálních nabídek by měl být čas minimálně 12 měsíců, tak jak bylo domluveno na jednání premiéra s předsedy politických stran. Jiný postup vede k narušení již tak křehké politické shody a dalšímu ohrožení projektu jako celku,“ upozornil server Lidovky.cz Míl. Bez dostatku času na závaznou nabídku nebudou mít čeští subdodavatelé prostor k dojednání výhodných obchodních smluv, dodává.

Už dříve si vysloužil Havlíček kritiku za to, že se i přes odpor zpravodajských služeb rozhodl oslovit v rámci bezpečnostního hodnocení i Rosatom (neosloví jen čínský CGN). Spekulovalo se i o úlitbě pražskému Hradu, který se netají zájmem o „ruské“ řešení. Situací s dostavbou se po kritice ve sněmovně zabývala i bezpečnostní rada státu.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu
SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu

Najít kvalitní povlečení může být někdy těžké. Teď už ale hledat nemusíte. Zapojte se do soutěže o rodinný balíček a vyhrajte sadu, která se bude...