Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Havlíček spustil šetření k Dukovanům. Ohrožuje tím celou dostavbu nového bloku, říká odvolaný expert

Jaderná elektrárna Dukovany. foto: ČTK

Původní zpráva
Praha - Vybrané ambasády obdržely dle informací serveru Lidovky.cz výzvu k zaslání připomínek k zapojení zahraničních firem do stavby jaderného bloku v Dukovanech. Dle bývalého vládního zmocněnce je to riskantní.
  5:00

Mezi zájemci o zakázku na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech jsou od minulého týdne čtyři uchazeči – francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a také ruský Rosatom. Právě k nim se přes ambasády dostala nyní žádost ministerstva průmyslu a obchodu, aby v případě nejasností ohledně dalšího postupu požádaly o doplňující informace. A to ke startu bezpečnostního předkola dukovanského tendru, které překvapilo řadu expertů, sněmovní opozici i diplomaty, kteří zakázku za 160 miliard bedlivě sledují.

Ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (vlevo) a generální...
Jaderná elektrárna Dukovany preventivně měří teplotu svým zaměstnancům.

Lidovky.cz nyní získaly anglicky psaný dokument, který popisuje, co chce stát vědět, a má vysvětlit další postup. „Bezpečnostní hodnocení primárně prozkoumá strukturu, ve které mají potenciální uchazeči v úmyslu zúčastnit se výběrového řízení, např. vlastnickou strukturu nabízejícího subjektu a sdružení konsorcií, a to včetně finančních ukazatelů, seznamu referencí a hlavních subdodavatelů,“ uvádí dokument, který připravil resort vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO).

Kromě toho chce stát také vědět, jak zájemci naplní bezpečnostní požadavky například na kybernetickou ochranu a na informační a řídicí systémy.

Riskantní krok

Čína a Rusko jsou bezpečnostní hrozbou, tvrdí Senát. Uchazeče z těchto zemí by vláda neměla zvát do tendru na Dukovany

Z šetření mají ovšem vyplynout i další informace ohledně místních dodavatelů z Česka, přenosu technologií či kompletního dodavatelského řetězce a servisu. Finální podobu bezpečnostního dotazníku připraví ministerstvo vnitra se zpravodajskými službami, popisuje dále dokument. V případě nejasností mají uchazeči reagovat do 14. dubna. Resort zároveň upozorňuje, že nejde o formální zahájení samotného tendru.

„Účast v tomto procesu nezakládá právo na uplatnění jakýchkoli budoucích kompenzací. Postup bezpečnostního hodnocení nebude v žádném případě považován za výzvu k podání nabídky na projekt nového jaderného bloku,“ zdůraznilo ministerstvo.

Jenže dle bývalého vládního zmocněnce pro dostavbu Dukovan Jaroslava Míla to má háček. Míl už dříve vicepremiéra Havlíčka i celý kabinet varoval, že vyžadované informace nesouvisejí s bezpečnostními otázkami ze strany ministerstva vnitra a tajných služeb. Státu jsou navíc dobře známy. Krátce nato byl z funkce odvolán.

Stát rozhodl vybrat dodavatele v Dukovanech dle bezpečnostní výjimky v zákoně o zadávání veřejných zakázek. Bezpečnostní předkolo však dle Míla míchá otázky ryze bezpečnostní s ekonomickými parametry.

Horkou jehlou

„Navíc odpovědi budou nezávazné a indikativní, tedy pro jakékoliv hodnocení v podstatě nepoužitelné. Na předložení finálních nabídek by měl být čas minimálně 12 měsíců, tak jak bylo domluveno na jednání premiéra s předsedy politických stran. Jiný postup vede k narušení již tak křehké politické shody a dalšímu ohrožení projektu jako celku,“ upozornil server Lidovky.cz Míl. Bez dostatku času na závaznou nabídku nebudou mít čeští subdodavatelé prostor k dojednání výhodných obchodních smluv, dodává.

Vláda odvolala Jaroslava Míla kvůli bezpečnostní prověrce. Vymezil se proti Rosatomu

Už dříve si vysloužil Havlíček kritiku za to, že se i přes odpor zpravodajských služeb rozhodl oslovit v rámci bezpečnostního hodnocení i Rosatom (neosloví jen čínský CGN). Spekulovalo se i o úlitbě pražskému Hradu, který se netají zájmem o „ruské“ řešení. Situací s dostavbou se po kritice ve sněmovně zabývala i bezpečnostní rada státu.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat