Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

První kraj se odhodlal k vyhlášení nouzového stavu. Na Zlínsku se na dva týdny utlumí společenský život

Na ustavujícím krajském zastupitelstvu byl novým hejtmanem zvolen Radim Holiš z hnutí ANO. foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Zlínský kraj podle hejtmana Radima Holiše minimálně na 14 dní omezí od příštího týdne společenský život, aby pomohl nemocnicím, které jsou kvůli covidové situaci na hraně svých kapacit. Zakázány zřejmě budou akce nad 100 lidí. Hejtman to dnes řekl na tiskové konferenci ve Zlíně. Opatření by na základě legislativních možností měli vyhlásit hygienici.
  13:50aktualizováno  14:42

Nouzový stav není třeba, shodly se kraje s vládou. Některé ho však chtějí

Holiš přistoupil k tomuto kroku poté, co se vláda sama neodhodlala k vyhlášení celostátního nouzového stavu. Ve Zlínském kraji jsou nemocnice podle hejtmana těsně před naplněním maximálních kapacit. „Chceme, aby se omezily společenské akce. Je to ta nejmenší, nejméně bolestná věc, o kterou musíme lidi požádat, aby nám pomohli snížit dopad epidemie ve Zlínském kraji,“ řekl Holiš. 

Zákaz akcí nad sto lidí by se týkal venkovních akcí i akcí konaných uvnitř. „Nechceme úplně zastavit sportovní utkání a jiné společenské akce,“ uvedl hejtman. O věci dnes jednala epidemiologická komise kraje, podle hejtmana se řešilo, jaké jsou zákonné možnosti. Hejtman s dalšími orgány kraje včetně krizového štábu požádá hygieniky, aby opatření vyhlásili. Připraveno by mělo být v pátek, aby mohlo od pondělí platit.

Stav nebezpečí však Holiš nevyhlásil, takové řešení kritizoval už dříve. Podle něj to není vhodný způsob řešení epidemie. „Nepovažuji za správné, aby jednotliví hejtmani vymýšleli s tamními hygienami nějaká opatření. Jsme v plošné epidemii. Nouzový stav by případně byl pro lidi čitelnější,“ řekl dříve Holiš.

„Řeknu to natvrdo, velká část pacientů zemře, a proto ten nárůst není tak vysoký,“ řekl k obsazenosti lůžek Tomáš Gabrhelík, primář Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Za posledních sedm dní je ve Zlínském kraji 1 299 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel. Po Olomouckém kraji, kde je za týden 1 422 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel, je to druhý nejvyšší údaj mezi kraji v zemi. Nemocnice ve Zlínském kraji omezily plánované operace, pomáhají v nich vojáci.

Hejtman Olomouckého kraje nesouhlasí s lokálním řešením pandemie vyhlášením stavu nebezpečí. Zároveň je i proti vyhlášení celorepublikového nouzového stavu. „S myšlenkou vyhlášení stavu nebezpečí v OLK se neztotožňuji. Nic neřeší. Není možné přistupovat k pandemii koronaviru lokálně, krajsky. Nepodporuji ani nouzový stav. Posílení personálu v nemocnicích či sociálních zařízeních o vojáky a studenty si hejtmanství dokáže dohodnout bez něj,“ napsal na svém Twitteru Josef Suchánek. 

Nouzový stav nepodpořil ani primátor hlavního města Hřib nebo hejtman Královehradeckého kraje Martin Červíček. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba na svém Twitteru upozornil na to, že by byla potřeba změnit pandemický zákon, aby mohly postižené kraje samy zasáhnout.

„Hejtmani se na jednání s premiérem, min.vnitra a MZDr dohodli, že v této chvíli není potřeba vyhlašovat nouzový stav. Spíš by bylo vhodné upravit pandemicky zákon tak, aby případně umožňoval na území postižených krajů aktivovat určité procesy, nutné pro řízení aktuální situace,“ napsal Kuba. 

Hejtman Jihomoravského kraje pro vyhlášení nouzového stavu byl. Podle něj jsou na místě razantní opatření, bez nich to nemocnice nezvládnou. „Zatím to zvládneme bez nouzového stavu. Ale nemocnice to nezvládnou, jestli se vláda a hygiena rychle neprobere a nezačne dělat razantnější opatření. Nemocnice přetékají a my se nemůžeme tvářit, že se nic neděje a chodit na akce, kde jsou stovky a tisíce lidí,“ vyjádřil se Grolich na Twitteru. 

Jihomoravský kraj stav nebezpečí nevyhlásí. „Je to systém krizového řízení, ale na jiné události. Lokální. Krajům by pouze umožnil dávat pracovní příkazy, a to není důvod pro jeho vyhlášení,“ uvedl Grolich.

Pražský primátor Hřib v pondělí dopoledne informoval o tom, že moravským hejtmanům nabídl převoz pacientů z přetížených nemocnic do Prahy. 

Autoři: ,