Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hejtman Krkoška je obžalován z uplácení lékařů. S politikou to nesouvisí, řekl

Moravskoslezský hejtman Jan Krkoška (ANO) foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška (ANO) je obžalován z podílu na uplácení lékařů ze strany farmaceutických firem. Jde o 12 let starý případ. Kauzou se bude ve čtvrtek zabývat Obvodní soud pro Prahu 2.
  11:25aktualizováno  14:28

Hejtman Krkoška obžalobu potvrdil, ale odmítl ji spojovat s politikou. „Čtvrteční líčení se týká dvanáct let staré záležitosti a nemá nic společného s mým aktuálním působením v politice. Na doporučení svého právního zástupce se do čtvrtka nebudu k této věci vyjadřovat,“ konstatoval hejtman.

Svůj postup vysvětlil tím, že svými komentáři nechce narušovat průběh soudního procesu, ani ovlivňovat mínění veřejnosti. „Soudu se osobně zúčastním, věřím ve spravedlivý proces,“ doplnil hejtman.

Vedení ANO počká do zahájení soudu

První místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček sdělil, že Krkoška vedení hnutí informoval 24. února o tom, že ho na konci února čeká soud, přičemž byl jako zaměstnanec zařazen do hromadné obžaloby.

„Jedná se o záležitost, která se stala před vstupem pana Krkošky do politiky, a každý má právo se hájit a vysvětlit, tak jsme se rozhodli, že počkáme do zahájení soudu a na základě toho rozhodneme. Samozřejmě v hnutí ANO platilo, platí a bude platit padni, komu padni,“ okomentoval Havlíček současnou moravskoslezskou kauzu.

Informaci jako první přinesl web denik.cz. Krajský šéf hnutí ANO Josef Bělica také uvedl, že o případu ví. „Pan hejtman mne o tomto případu informoval někdy na konci února. Co vím, tak šlo o údajnou činnost ještě před jeho politickou kariérou a ve firmě nebyl jednatelem, ale jen zaměstnancem,“ uvedl Bělica.

Piráti zvažují výzvu k rezignaci

Zatím nechce vydávat žádné stanovisko krajského vedení hnutí, počkal by na další vývoj případu.

Pro Piráty, kteří jsou v krajském zastupitelstvu v opozici, to je však zásadní politický problém. „Ačkoliv jde o starý případ a ještě před politickou kariérou pana hejtmana, tak věříme, že hnutí ANO k obžalobě svého politika z korupce zaujme jednoznačné stanovisko. Sám pan hejtman by měl z toho vyvodit osobní odpovědnost,“ uvedla krajská zastupitelka Zuzana Klusová.

Zdůraznila, že moravskoslezští Piráti počkají na zahájení soudu a co se v jednání a v obžalobě objeví. „Případně jsme připraveni vyzvat pana hejtmana k rezignaci. Ještě to zvážíme,“ konstatovala Klusová.

Policie: Hotovost, zájezdy i pobyty na jachtách

Krkoška v letech 2009 až 2012 působil ve společnosti Interchemia Praha, odkud podle obžaloby úplatky putovaly k lékařům. Vyšetřování tohoto rozsáhlého případu skončilo už v roce 2021, kdy policie navrhla obžalovat 66 lékařů a zástupců farmaceutických firem.

„Lékaři podle závěrů vyšetřování měli v letech 2009 až 2013 přijímat úplatky za to, že budou přednostně předepisovat léky konkrétních farmaceutických společností. Celkem měly být tímto způsobem předány úplatky v celkové výši přibližně dvanáct milionů korun,“ uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Lékařům hrozí za braní úplatků až pět let za mřížemi, zástupcům firem za podplácení až šest let vězení. Policisté navíc zástupce společností vinili také z účasti na organizované zločinecké skupině, za což lze uložit až desetileté vězení a také propadnutí majetku.

Vondrák: Před námi to dříve zatajil

Formy úplatků byly různé, údajně od peněz v hotovosti, zájezdů, věcných darů, pobytů na jachtách a podobně. Původně bylo v kauze stíháno 200 lidí, z toho 151 lékařů. Na motivování lékařů se údajně podílel i Krkoška.

Pro Krkoškova předchůdce na pozici hejtmana Ivo Vondráka, který byl po několik let v hnutí ANO jeho stranickým nadřízeným, je tato informace velkým překvapením. „Pan Krkoška mne o tom, že by měl být z něčeho obviněn nebo obžalován, nikdy neinformoval. Před všemi ve vedení kraje to zatajil. A docela se tomu divím, protože jak je patrné, už jde o poměrně starou věc,“ reagoval s tím, že ctí presumpci neviny. „Nicméně ve svém týmu bych někoho takového do vyjasnění nechtěl,“ doplnil, že by se Krkoška krajským náměstkem nestal.

Krajští koaliční partneři hnutí ANO, tedy ODS, KDU-ČSL a SOCDEM, svolali na pátek dopoledne jednání, na kterém budou od Krkošky požadovat vysvětlení. „Pak se rozhodneme co dál. Celý klub ODS tento případ hodně zaskočil,“ uvedl první náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Krkoška je od roku 2016 zastupitelem Moravskoslezského kraje. V prvním funkčním období byl náměstkem pro regionální rozvoj a turistický ruch, ve stejné funkci zůstal i po volbách v roce 2020. Ve funkci hejtmana loni v červnu nahradil Iva Vondráka (zvolen za ANO).

V minulosti bylo v Česku obžalováno již několik hejtmanů. Zřejmě nejznámější je případ někdejšího středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha, kterého soudy za přijímání úplatků a manipulace s tendry poslaly celkem na osm let do vězení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!