Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Hejtmanské střídání začíná

Česko

Komunisté uspěli jen v Ostravě. Ve Zlíně a Olomouci budou v opozici

OSTRAVA Dohoda o spolupráci mezi ČSSD a KSČM v Moravskoslezském kraji je podepsána. Již zítra zasedne v Ostravě nové krajské zastupitelstvo, které zvolí hejtmanem Jaroslava Palase a celé vedení kraje. Do krajské vlády zasednou i dlouholetí komunističtí funkcionáři. ODS mluví o návratu první ligy někdejší KSČ.

Jedním z nejpřekvapivějších výsledků povolebních dohod je zatím fakt, že místo radního pro zdravotnictví přepustila ČSSD komunistům. Má za ně zodpovídat Karel Konečný, otec nejmladší komunistické poslankyně Kateřiny Konečné z Nového Jičína. Je absolventem Vysoké zemědělské školy v Brně a Akademie společenských věd v Moskvě s titulem RSDr. - doktor politických věd, dříve potichu označovaném jako výraz Rozhodnutím strany doktor.

„KSČM má krajský program identický s ČSSD. Navíc na zdravotnickou problematiku budu mít osobní dohled. Bude to má osobní priorita,“ zdůvodňuje budoucí hejtman Jaroslav Palas. A že zdravotnictví bude mít na starost někdejší okresní zemědělský tajemník a absolvent komunistických politických věd? „My KSČM neděláme kádrováka. Nemáme informace o tom, že by se ti lidé dopustili prohřešků, které by bylo nutné otevírat. Za personální politiku nese odpovědnost ta strana, která své politiky nominuje,“ tvrdí předseda moravskoslezské ČSSD Lubomír Zaorálek. Sám Karel Konečný, člen KSČ od roku 1973, dosud pracuje jako poslanecký asistent své dcery.

Kulturu a sociální věci v kraji bude mít na starost další z dlouholetých komunistů, někdejší poslanec z Frýdku-Místku Svatomír Recman. I on vystudoval akademii společenských věd v Moskvě a má titul RSDr. Do KSČ vstoupil v roce 1974. Před pádem režimu pracoval na krajském výboru KSČ.

V jedenáctičlenné radě si ČSSD a KSČM rozdělí místa osm ku třem. Třetím komunistou a neuvolněným členem rady bude lídr krajské KSČM ve volbách Josef Babka. Všichni tři komunisté byli významnými funkcionáři KSČ už před listopadem 1989.

„To personální obsazení komunistů je šokující. Jde o první ligu předlistopadové KSČ,“ hodnotí obsazení komunistů dosluhující hejtmanův náměstek Pavel Drobil z ODS. Kraj bude podle všeho jediným na Moravě, kde se bude KSČM podílet na moci, jednání včera vrcholila už jen v Jihomoravském kraji. „Výsledek povolebních jednání je katastrofální. Palas jako bývalý komunista to vůbec nezvládl. A když už šla ČSSD spolu s komunisty, alespoň do vedení nemuseli jmenovat výkvět předlistopadové KSČ. Něco takového nemá v republice obdoby,“ dodává Drobil.

Zástupce ostravské Konfederace politických vězňů Leo Žídek říká, že sledují návrat funkcionářů KSČ s obavami. „Rudá záře se vrací,“ tvrdí muž,který ve školách přednáší o zločinech komunismu.

ČSSD se s komunisty dohodla rovněž na rozšíření počtu hejtmanových náměstků z pěti na šest. Nově vzniká místo náměstka pro ekonomický rozvoj a evropské fondy a další místo náměstka pro územní plánování a cestovní ruch. Náměstkem pro ekonomický rozvoj bude proděkan Obchodně-podnikatelské fakulty Slezské univerzity Marian Lebiedzik. Územnímu plánování a cestovního ruchu se má věnovat třicetiletý Jiří Vzientek, dosavadní asistent poslance Petra Rafaje. Prvním vicehejtmanem se stane porubský starosta Miroslav Novák z ČSSD, oblast školství bude řídit bohumínská místostarostka Věra Palková. Další místa neuvolněných radních za ČSSD získají karvinský primátor Tomáš Hanzel, radní Moravské Ostravy a Přívozu Jan Stoklasa a děkan Slezské univerzity Zdeněk Jirásek.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: