Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová ve Sněmovně foto: Ladislav Křivan, MAFRA

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala předem informován, za práci ve vládě ji poděkoval. Její práci ocenil, stejně jako například ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Za logický krok považuje demisi hnutí ANO. „Tato vláda vědu totálně zabila,“ uvedl místopředseda strany Karel Havlíček.
  11:03aktualizováno  13:40

Premiér Petr Fiala byl o demisi informován samotnou ministryní v minulých dnech, její práci ve vládě ocenil. „Paní ministryni se podařilo řadu věcí výrazně posunout dopředu, např. v oblasti propojení výzkumu s praxí, a já ji za to děkuji,“ uvedl pro ČT. Fiala by chtěl mít o nástupci jasno příští týden.

Předseda KDU- ČSL Marian Jurečka také ocenil práci ministryně Langšádlové a zmínil i její úspěchy. „Společně jsme připravili konkrétní návrhy pomoci pro mladé lidi, studenty vysokých škol a pro mladé vědecké pracovníky při sladění rodinného s pracovním životem. Například změny v oblasti čerpání rodičovského příspěvku,“ uvedl pro portál iDNES.cz.

„Myslím si, že paní ministryně posunula řadu věcí pozitivním směrem, především co se týče výzkumu, podpory nových technologií nebo podmínek pro doktorandy. Přeji jí úspěch na další profesní cestě,“ zhodnotil působení Langšádlové ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) podle svých slov o demisi dříve nevěděl, s vyjádřením počká až na sdělení koaličních partnerů.

„Málo co mi dalo do života, jako tři roky v kanceláři s Helenkou Langšádlovou,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci k oznámení demise ministryně. „Paní ministryně udělala spoustu kroků ku prospěchu vědy v České republice. Chtěl bych poděkovat za spolupráci mezi rezorty. V oblasti medicinského výzkumu a s ohledem na doktorandy udělala paní ministryně obrovský kus práce,“ doplnil.

Za práci na ministerstvo Heleně Langšádlové poděkoval ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). „Právě ve vědě leží naše budoucnost a lepší zítřky. Je zásadní, abychom si jako vláda uvědomovali, že bez podpory této sféry nebude docházet k pokroku a jako společnost ustrneme na místě,“ řekl.

Zhodnotil i spolupráci s ministryní. „Spolupracovali jsme na několika úspěšných projektech, jako je rozvoj kvantových technologií, který je klíčový pro technologický rozvoj ČR a pro zajištění našich informací a dat,“ řekl redakci iDNES.cz Bartoš.

Práci ministryně ocenil i poslanec Ivo Vondrák. „Podle mého názoru si paní Langšádlová v tomto těžkém rezortu nevedla špatně. Pro mě osobně byla její práce pozitivním překvapením. Takže bych jí touto cestou chtěl za tuto práci poděkovat, uvedl na sociální síti X.

„Děkuji Heleně Langšádlové za nastartované projekty v oblasti výzkumu, které je teď potřeba dotáhnout. Osobně si nemyslím, že každý politik musí být vidět, proč bychom měli koukat na tolik lidí. Podstatné je, jak dělá svoji práci a jaké má výsledky. Je nezbytné, aby věda, výzkum a osvěta proti dezinformacím zůstaly mezi prioritami naší vlády,“ řekl k demisi poslanec Jakub Michálek (Piráti).

Projednávání návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. Helena Langšádlová. (18. ledna 2023)

Také ministr spravedlnosti Blažek řekl, že o rezignaci nevěděl. „Jsem překvapený, Helenku Langšádlovou mám osobně velmi rád, vážím si jí a je mi líto, že odchází. Včera byla vláda, kde kolegyně byla a vůbec nic nenaznačovalo tomu, že by z vlády měla odcházet,“ uvedl. „Argumenty, kdo je viditelný a neviditelný, mě zas tak úplně nedojímají, protože jsou resorty, kde je zájem medií každodenní - typicky třeba ministerstvo vnitra - a kde každodenní není, takže ten ministr je samozřejmě méně vidět. A neznamená to, že pracuje méně než ostatní, kteří jsou vidět, a to i negativně, jako třeba já,“ dodal.

Někteří politici odchod ministryně vnímali jako dobrou věc. „K odchodu paní Langšádlové z postu ministryně pro vědu a výzkum můžu říct jediné – včera bylo pozdě! Nezvládala svůj rezort a nedokázala pro vědu a výzkum zajistit dostatečné prostředky – a to se vláda zaklínala, že je financování vědy její prioritou,“ řekla Daniela Ostrá, místopředsedkyně SOCDEM. Ostrá doufá, že Langšádlovou výměna ministrů neskončí, podle jejích slov by výměny potřebovaly i další resorty.

Podle vyjádření opozičního hnutí ANO je rezignace Langšádlové logickým krokem, post ministra pro vědu, výzkum a inovace by zrušilo. „Současná vláda vytvořila tři nová ministerstva. My jsme doporučovali, aby si to pod sebe vzal sám pan premiér. Paní ministryni se nepodařilo tento rezort dobře financovat, tato vláda vědu totálně zabila,“ uvedl na tiskové konferenci ve čtvrtek místopředseda strany Karel Havlíček.

„Hodnotit paní Langšadlovou je extrémně těžké, jelikož jsem o výsledcích její práce na ministerstvu nic nezaslechl. Známe jen její ideologicky zapálené a prázdné projevy,“ uvedl za hnutí SPD jeho předseda Tomio Okamura. Podle politika je rezort vědy, výzkumu a inovace přebytečný, navíc v čele s neviditelným ministrem. „Agendu ministerstva by bez problémů zvládlo ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo školství,“ uvedl Okamura.

Demisi oznámilo TOP 09. „Předsednictvo TOP 09 děkuje ministryni pro vědu, výzkum a inovace Heleně Langšádlové za její dosavadní cennou práci a bere na vědomí její rozhodnutí podat demisi na post ministryně vlády České republiky,“ uvedli. Langšádlová bude pokračovat jako poslankyně.

Podle informací ČTK by TOP 09 chtěla o kandidátovi na uvolněnou funkci jednat v příštích dnech s premiérem i prezidentem Petrem Pavlem. Média spekulují, že by Langšádlovou mohl nahradit poslanec z Královéhradeckého kraje a místopředseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel.

Autor: