Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Hemský skóroval potřetí za sebou

NEW YORK Hokejový útočník Aleš Hemský byl jediným českým hráčem, který skóroval v sobotním programu NHL. Sedmadvacetiletý pardubický rodák dal gól ve třetím utkání za sebou, když se prosadil střelou do prázdné branky při závěrečné power play soupeře a pojistil tím vítězství Edmontonu 5:3 nad Atlantou. K jedné trefě přidal Hemský i dvě asistence, z nichž v obou případech těžil Taylor Hall. Jednička posledního draftu pak po přihrávce Ladislava Šmída zkompletovala první hattrick v soutěži.

Devatenáctiletý útočník vstřelil všechny tři góly v přesilových hrách a svými zásahy otočil v rozmezí 42. a 55. minuty stav z 1:3 na 4:3. „Je to skvělý pocit pro kteréhokoli hráče, když dá hattrick a přispěje tím týmu k výhře. Ale nedosáhl bych na něj, pokud bychom si nevybojovali přesilové hry a nehráli v třetí třetině tak soudržně jako jeden celek,“ uvedl Hall, který si bude díky svému střeleckému představení tento zápas navždy pamatovat. „Každý vyvolával moje jméno, led zasypali spoustou kšiltovek. Je to okamžik, na který nikdy nezapomenu,“ dodal.

Edmonton je stále nejhorším týmem soutěže, avšak co se týče aktuální formy, jsou na tom hokejisté Atlanty hůř. V posledních 17 zápasech zvítězili jen třikrát a sobotní ztráta nadějného náskoku byla pro jejich psychiku další ranou. „Darovali jsme jim život. Vyvíjelo se to velmi dobře v náš prospěch, ale pak obdržíme tři tresty, pustíme je v přesilovkách do šancí a prohráváme. Bylo srdcervoucí to sledovat,“ prohlásil kouč Craig Ramsey.

Také Patrik Eliáš zaznamenal tři kanadské body, když se třemi asistencemi podílel na výhře New Jersey 4:1 v Carolině. V produktivitě českých hokejistů přeskočil třebíčský rodák třetího Milana Hejduka a na vedoucího Martina Havláta mu chybějí už jen tři body.

I díky jeho příspěvkům si Devils připsali sedmé vítězství v řadě a opět se přiblížili poslednímu postupovému místu do play off, které drží právě Carolina. Momentálně na ni ztrácejí deset bodů, přičemž ještě začátkem ledna měli na osmou příčku ve Východní konferenci manko 27 bodů.

New Jersey porazilo Carolinu potřetí během posledních dvanácti dnů a základ úspěchu položilo už v první třetině, v níž se dostalo do vedení 3:0. „Byl to náš záměr, chtěli jsme do utkání dobře vstoupit, protože oni jsou známí výbornými starty. Povedlo se nám brzy převzít kontrolu, k čemuž nám hodně pomohl první gól,“ konstatoval trenér New Jersey Jacques Lemaire.

Stejně dlouhou vítěznou sérií jako New Jersey se mohou pochlubit i hokejisté Phoenixu, kteří uspěli na ledě Nashvillu 3:2. V dosažení sedmé výhry za sebou jim nezabránily ani dvě asistence domácího Martina Erata.

Lepší první start v novém působišti si brankář Craig Anderson nemohl ani představit. Po páteční výměně z Colorada do Ottawy své nové spoluhráče i fanoušky fascinoval: v premiérovém utkání zneškodnil všech 47 střel za 65 minut hry, v penaltovém rozstřelu si pak poradil i se všemi třemi nájezdy a dovedl Ottawu k výhře 1:0 na ledě Toronta.