Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Heydrich? To bych zámek radši zboural

Česko

Možnost, že by syn Reinharda Heydricha pomohl s opravou zámku v Panenských Břežanech, vyvolala rozporuplné reakce.

PANENSKÉ BŘEŽANY Chátrající zámek v obci Panenské Břežany, kde za druhé světové války bydlel říšský protektor Reinhard Heydrich, se možná dočká opravy. Podle starosty obce Libora Holíka nabídl pomoc protektorův dnes šestasedmdesátiletý syn Heider.

Vlastník se jednáním nebrání „Telefonoval mi, že se pokusí na rekonstrukci zámku sehnat peníze. Například z evropských fondů,“ řekl Holík. K čemu konkrétně by pak budova, která patří Inovačnímu technologickému centru, mohla sloužit, neví. „Dovedu si představit, že by v ní mohlo být třeba muzeum nebo památník národního odboje. Žádné alternativy, které by třeba propagovaly nacismus, bychom samozřejmě nedovolili. Takové návrhy však ani nepředpokládám. Není možné házet otce a syna do jednoho pytle. Heider byl za války dítě,“ podotkl Holík.

Majitel zámku se případné spolupráci s Heydrichovým synem nebrání. „Zatím nás nikdo oficiálně neoslovil. O nabídce bychom ale samozřejmě jednali,“ řekl předseda představenstva Inovačního technologického centra Ondřej Čemus.

Hejtman Středočeského kraje David Rath je k údajné Heydrichově nabídce skeptický.

„Nápad starosty Holíka zapojit do získávání evropských dotací syna Reinharda Heydricha mně připadá hodně bizardní. Nemám žádné informace o tom, že by disponoval nějakými speciálními kanály na EU,“ namítl Rath. Krajská rada navíc už před časem rozhodla, že obdobné muzeum, které si Holík představuje v Dolním břežanském zámku, vznikne v tom Horním. Tedy v druhé břežanské historické dominantě, kde za války žil tajemník říšského protektora K. H. Frank a která už dlouhá léta slouží jako domov pro seniory. Místní důchodce chce hejtman i přes odpor obyvatel a zastupitelů obce přestěhovat do Berouna. Rozhodnutí rady tak pravděpodobně nezvrátí ani právě sepisovaná petice ani případná rekonstrukce Dolního zámku.

„Muzeum českého odboje vůči nacistické okupaci by mělo vzniknout z veřejných prostředků a v prostorách, které jsou veřejným majetkem, tím je Horní zámek,“ uzavřel Rath. Tvrzení o plánech Heydrichova syna zpochybňuje i historik Jaroslav Čvančara. „Vyjádření pana starosty je velmi nepřesné. Pan Heydrich přijel do Česka ze soukromých důvodů. Když viděl, v jakém stavu se zámek, kde pobýval v dětství, nachází, povzdechl si: Kdybych nějak mohl, pomohl bych,“ popsal pro server iDNES Čvančara.

Přímo proti možnému Heydrichovu působení se staví zástupci Svazu bojovníků za svobodu. „O Heydrichovu synovi sice nic nevím, ale nemyslím si, že je dobré, aby se toto jméno znovu s čímkoliv v Česku spojovalo. To bych ten zámek raději zboural,“ řekl za vedení Svazu Pavel Vranský, který za války proti Němcům šest let bojoval.

Poznámku k tématu čtěte na straně 10

Autor: