Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Hitler si na jevišti nazuje papuče

Česko

OLOMOUC V Hitlerovic kuchyni se promění olomoucké Moravské divadlo. Hru Doma u Hitlerů z pera Arnošta Goldflama ve středu poprvé odehrají ve Dvořákově sále budovy Žerotín. Groteska z Třetí říše byla v Olomouci dosud uvedena pouze dvakrát, a to jako čtené divadlo v Tramtarii.

„Bylo nám líto uvést hru pouze dvakrát. Nejde v ní o patos ani o parodii, ale o specifický humor,“ uvedl dramaturg a režisér Miroslav Ondra. K pochopení štiplavého židovského humoru podle něj není potřeba větších dějepisných znalostí.

Děj šesti samostatných epizod propojuje postava Adolfa Hitlera, jehož ztvární Dušan Urban. Herec upozornil, že v poslední době se diktátorům věnovalo vícero vydavatelství. „Vyšlo několik DVD, na nichž je zachycen Hitler, takže jsem měl dostatek studijního materiálu. Na druhé straně nikdo neví, jak se skutečně choval doma v kuchyni,“ připustil Urban.

Šéf činohry Moravského divadla Roman Groszmann konstatoval, že Dvořákův sál je pro tento typ hry vhodnější než velké divadlo. „Komorní prostor je v tomto případě ideální pro bližší vztah a komunikaci herce s publikem,“ vysvětlil.

Dalších rolí se ve hře, jež měla premiéru před rokem v brněnském HaDivadle, ujali Lenka Ouhrabková jako Eva Braunová, manželku šéfa propagandy Josepha Goebbelse hraje Naděžda Chroboková, samotného Goebbelse Pavel Juřica a sovětského vůdce Josifa Stalina Petr Kubes. První dvě reprízy po premiéře budou v prosinci.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...