Sobota 8. června 2024, svátek má Medard
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hladká kůže. Navždy

Česko

V dnešní době je moderní kůže bez chloupků. Pro ty, které nebaví holení a voskování, existuje způsob, jak se jich zbavit už napořád – laserová epilace. Vyzkoušela jsem na vlastní kůži, jak to funguje.

Zkuste uhádnout, jaká šlechticí procedura ženy nejvíc otravuje? Je to holení! Kolik člověk slyší stesků od mužů, že se musí každý den holit, ale co je plocha tváře oproti ploše, kterou si holí ženy? Nohy, podpaží, oblast bikin... Existuje mnoho způsobů, jak se nežádoucího porostu zbavit, ale všechny jsou jen dočasné: žiletky, strojek, krém i vosk. Chcete-li se chloupků zbavit natrvalo, nezbývá než sáhnout k epilaci laserem. A také hluboko do kapsy.

Rozhodla jsem se, že to vyzkouším na vlastní kůži. Obvolala jsem několik zařízení a skončila v poliklinice Budějovická v Praze. „Tak co to bude?“ Zeptala se mě diplomovaná sestra Ludmila Tomisová, která mi měla zákrok udělat. Na oči mi kvůli ochraně zraku přiložila vatové tampony a nasadila mi klapky, jako se dávají v soláriu. „Podpaží,“ řekla jsem a čekala, co se bude dít. Bezbolestné? Ani náhodou Sestra mi otřela podpaží dezinfekcí a pak to přišlo. Bodnutí, píchnutí, štípnutí – nevím přesně, jak by se ta bolest dala popsat. „Au, to bolí!“ vyjekla jsem evidentně nepřipravená na to, že epilace laserem není zcela bezbolestná, jak tvrdí reklamy a papouškují to po nich lifestylové časopisy. „Ale jděte, tak hrozné to snad není. Je to jen o zvyk,“ chlácholila mě sestra, a aby mě uklidnila, dodala: „Co podpaží, ale třísla, to je něco!“ Došlo mi, že tak nízko rozhodně nepůjdeme. Nakonec jsem musela přiznat, že když odezněl prvotní šok, nebylo to tak hrozné. Bezbolestné to rozhodně není, ale uvážíme-li konečný efekt, dá se to vydržet. Rozhodně to bolelo méně než epilace strojkem za dva tisíce, který jsem před rokem vzteky hodila do koše s tím, že tuhle „trhačku“ už nechci v životě vidět.

V poloze vleže a s klapkami na očích jsem se postupně docela hezky uvolnila. Vyptávala jsem se na lidi, co na tento zákrok chodí, a dověděla se, že klienty jsou jak ženy, tak muži. Důvody jsou samozřejmě hlavně estetické, ale i psychické. Některé ženy si trvalým „odchlupením“ vyřešily velký mindrák. Jako například pětadvacetiletá Jana, kterou od puberty trápily husté tmavé chloupky po celém těle. Do telefonu mi řekla: „Víte, co to je pro mladou holku, muset chodit v létě v roláku? Nemohla jsem odhalit bříško, vzít si plavky a jít se koupat mezi lidi. Celou střední školu jsem protrpěla, protože jsem se musela každý týden převléknout před holkama na tělocvik.“ Jakmile začala Jana vydělávat peníze, našetřila si a podstoupila epilační kúru. Stála ji dost. Ale jak sama říká, nelituje, protože může žít normální život.

Kolik to stojí?

Na kolik vás tedy přijde hladké tělo? První návštěva je nejdražší: podpaží zhruba 4 tisíce, celé dolní končetiny včetně oblasti bikin 15 tisíc, horní ret 1,5 tisíce, lýtka 7 tisíc. Další návštěvy pak bývají za polovinu ceny první návštěvy. Ceny jsou ale jen orientační a liší se podle toho, na jakém pracovišti si zákrok necháte udělat.

Pokud chcete ušetřit, můžete zkusit malý trik jako třicetiletá Klára, která chodí na jinou pražskou kliniku: „Já vždycky řeknu, že chci udělat jen linii kolem bikin, sestřička je ale velmi poctivá a skoro pokaždé to vezme i s velkou částí stehen. Platím ale jen za bikiny.“ Přesto už Klára do odstranění chloupků na celém těle vložila celkem asi 60 tisíc korun – rozložených do šesti let a dvaceti návštěv.

Celkem je zapotřebí přibližně pět až šest návštěv, v oblasti obličeje kolem osmi. Pak byste teoreticky měli mít pokoj. Jenže množství ošetření závisí na mnoha faktorech. „Hlavně na typu a barvě ochlupení a hormonální výbavě klientky či klienta,“ upozorňuje MUDr. Karel Hurt, který se laserovou tematikou zabývá více než patnáct let, a dodává: „Tmavé chloupky díky pigmentu reagují na ošetření nejlépe, světlé hůře.“ To vysvětluje, proč se nejrychleji odstraní právě chloupky v oblasti bikin – bývají tam tmavé a silnější, a paprsek laseru je proto lépe „vidí“.

A proč se ošetření musí opakovat? „Laser odstraní jen chloupky, které jsou právě v růstové fázi, takže první ošetření zlikviduje obvykle jen kolem 60 procent chloupků. Po dobu dvou měsíců je pokožka hladká, pak ale začnou dorůstat jiné chloupky, takže se procedura musí opakovat. Po každé z nich ale rostou chloupky mnohem méně a jsou jemnější,“ vysvětluje lékař.

Rizika (zatím) nejsou Kosmetický efekt je úžasný. Ale je to bezpečné? Nemůže laserová epilace vyvolat nějaké nezvratné nežádoucí účinky? Přece jen je to časem ještě málo prověřená metoda, a specielně oblast podpaží je velmi citlivá – je tu hodně lymfatických uzlin. Karel Hurt ale tvrdí, že se jedná o bezpečnou techniku, kde jedinou kontraindikací je sluneční alergie, při níž se laserová epilace nesmí používat pro nežádoucí kožní reakci. „Pravá solární alergie je však opravdu vzácná,“ podotýká. „Nebyla popsána žádná jiná rizika a to, že je tato technika široce používána v USA, kde se některé firmy cíleně specializují na hledání zdravotních komplikací, hovoří samo za sebe. Co se týká podpaží a lymfatického systému, laser působí v oblasti kůže a do oblasti výskytu lymfatických uzlin neproniká, takže možnost jejich poškození je prakticky nulová,“ uklidňuje mě.

Otázkou však je, jestli se nějaké nežádoucí účinky neobjeví až po několika desetiletích. A to vám dnes nikdo nezaručí, protože laserové odstraňování chloupků se zkrátka tak dlouho ještě neprovádí. Nezbývá než doufat.

„Hotovo,“ řekla sestra a já jsem celá zpocená a vystresovaná seskočila z polohovacího křesla. Zaplatila jsem čtyři tisíce a dva měsíce se radovala z hladkého podpaží. Stálo to šest opakování, ale výsledek je úžasný: žiletku už jsem nevzala do ruky. Moje matka, vyznavačka „přirozené krásy“, mi briskně spočítala, že mě tento rozmar stál 16 tisíc a že jsem za to mohla mít nový gauč. To asi ano, ale stejně si myslím, že laser je vynález století. Jen na to musíte mít.

***

Celkem je zapotřebí asi pět až šest sezení, záleží ale i na pigmentu. Čím tmavší chloupek, tím lépe ho laser „vidí“ a odstraní.

Autor:

Obstála dětská opalovací kosmetika Lirene na horkém sluníčku?
Obstála dětská opalovací kosmetika Lirene na horkém sluníčku?

Jaké jsou zkušenosti našich testerů a jejich dětí s dětskou opalovací kosmetikou Lirene? Ochránil pokročilý systém fotostabilních organických a...