Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hlavní hygienička Svrčinová ve funkci končí. Vláda ji na její žádost odvolala

Tisková konference hlavní hygieničky Pavly Svrčinové k současné epidemiologické situaci, zejména k onemocnění covid-19 a chřipka. (10. ledna 2024) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Vláda dnes odvolala z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Skončí 30. dubna. Kabinet tak učinil na její žádost, upozornil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. A dodal, že výběrové řízení na její místo vypíše resort v nejbližších dnech.
  14:43

Do jmenování nového hlavního hygienika nebo hygieničky bude kompetence hlavního hygienika vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum.

Odborníci z regionů upozorňují, že podle zákona musí funkci hlavního hygienika zastávat lékař, což Fošum není. „Proto se nemůže hlásit na pozici hlavního hygienika,“ potvrdil mluvčí resortu Ondřej Jakob. „Ale dočasně zastupovat ve funkci může. Předpokládáme, že nový hlavní hygienik, který vzejde z výběrového řízení, by měl nastoupit už během června,“ dodal mluvčí ministerstva zdravotnictví.

„Celý profesní život jsem sloužila České republice v oblasti hygieny i veřejného zdraví, a to na národní i evropské úrovni. V poslední době jsem seznala, že je třeba zodpovědnost za tuto nejvyšší odbornou funkci v oblasti veřejného zdraví předat dál, proto jsem požádala pana ministra o uvolnění z funkce hlavní hygieničky,“ uvedla Pavla Svrčinová.

Dodala, že se chce i nadále věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek vyzdvihl její „schopnosti a nedocenitelné zkušenosti v oblasti ochrany veřejného zdraví“. Připomněl, že se Svrčinová funkce ujala „v nesmírně těžkém období a pomáhala vyvést Česko ze stavu pandemické pohotovosti“.

Odbornice na hygienu výživy a bezpečnost potravin Svrčinová ve funkci působila od poloviny března 2021. Před tím vedla Krajskou hygienickou stanici Moravskoslezského kraje. Do června roku 2015 pracovala pro Evropskou komisi.

Svrčinová nahradila Jarmilu Rážovou, kterou odvolal tehdejší ministr Jan Blatný potom, co Andrej Babiš jako premiér projevoval velkou nespokojenost s prací vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví v době sílící epidemie koronaviru.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...