Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Česko

Čermák naznačuje, že je v Rusku, a vyzývá k odporu. Nepřesvědčivé, reaguje Rakušan

Hledaný Tomáš Čermák. foto: iDNES.cz

Odsouzený a v současné době také hledaný Tomáš Čermák se o víkendu ukázal v provokativním videu. V něm mimo jiné vyzývá lidi, aby se postavili na odpor proti útlaku. Současně naznačuje, že je v Rusku. Čermák, který pózuje s ruskou vlajkou v lese, uráží premiéra Petra Fialu či ministra vnitra Víta Rakušana. Policie i Rakušan na video již reagovali.
  10:07

Na konci letošního srpna na Čermáka vydal Krajský soud v Plzni mezinárodní zatykač. Uprchlý Čermák si má ve vězení odpykat 5,5 roku za podporu a propagaci terorismu. Média po útěku informovala, že policie u něj doma našla plány na cestu do Ruska.

„Pracujeme s veškerými verzemi včetně té, že se hledaný může zdržovat v zahraničí,“ uvedla na začátku října pro iDNES.cz policejní mluvčí Dagmar Brožová.

„Umíš úplné h*vno,“ vzkázal Rakušanovi

O víkendu však dal o sobě hledaný Čermák opět vědět. Na sociální síti zveřejnil dezinformátor Pavel Zítko, který dlouhodobě Čermáka obhajuje a vybírá na něj peníze, zhruba pětiminutové video.

„Tomáš Čermák byl s námi a předal mi toto video. Rakušanovi nikdy neprozradím, kde se nachází!“ napsal k videu Zítko. Na něm Čermák drží ruskou vlajku se znakem. Má sobě červené tričko s nápisem CCCP, srpem a kladivem.

„Musím se vám ukázat, že jsem v pořádku. Nebudu vám říkat na jakém místě jsem, sami jste to poznali,“ řekl Čermák a současně ukázal právě na ruskou vlajku a své triko. „Myslím si, že všem je to asi jasné,“ doplnil.

Poté pokračoval, že chce pozdravit ministra vnitra Víta Rakušana. „Toho de*ila. Chci ti vzkázat, že jsi voch**ný pa*o. Umíš úplné h*vno. Neumíš ani pořádně zavírat do kriminálu. To samé Fiala,“ pokračoval ve výlevu Čermák.

„Nikdo neuteče“

Současně řekl, že všichni vlastizrádci budou potrestaní. „Nikdo neuteče. Chtěl bych vyzvat celý národ, aby se postavil na odpor, aby využil základního lidského práva, když jsme v útlaku, abychom se postavili všichni na odpor a vynesli ty p*rchan*y ven. Už toho mám plné zuby,“ dodal dále Čermák.

Na video již reagoval i na sociální síti ministr vnitra Rakušan. „Tak si to shrneme: člověk, který byl odsouzený za výzvy k násilí a schvalování terorismu, neunesl odpovědnost za svoje činy a utekl. Tváří se, že do Ruska,“ napsal Rakušan.

Současně uvedl, že je pozoruhodné, že někdo, kdo si stěžuje na údajnou nesvobodu v Česku, spatřuje vzor v zemi, kde se válce nesmí říkat válka, kde kritizovat armádu je vlastizrada a kde nepohodlní lidé buď padají z oken, nebo s nimi padají letadla.

„Je jen otázka, jestli pár let v českém vězení nakonec není lepší varianta než doživotí v Putinově totalitě. Policie v pátrání po odsouzeném samozřejmě dál pokračuje, trik s tričkem a vlajkou působí krajně nepřesvědčivě,“ dodal Rakušan.

Policie na sociální síti pak informovala, že v pátrání po hledaném Čermákovi nadále pokračuje. „Zabýváme se i informacemi ve virtuálním prostředí, kromě jiného i výroky uvedenými ve videu,“ doplnila policie.

Zítko, který snímek zveřejnil, již několik týdnů vybírá na transparentní účet peníze, které lidé posílají právě na podporu Čermáka. Redakce iDNES.cz již v minulosti upozornila, že z účtu jsou pravidelně placeny útraty na benzínkách či rovnou prováděny výběry hotovosti.

Jenže 6. října se na účtu objevila platba 10 tisíc korun, a to za Tomáš Čermák - mezinárodní pomoc. Redakce iDNES.cz oslovila v souvislosti s platbou policii, ta dosud na dotazy neodpověděla.

Zítko platba z transparentního účtu.

Zítko si však z transparentního účtu zaplatil i okno svého BMW. Z účtu, kam mu lidé posílají peníze, vybral v hotovosti 5 tisíc korun s popiskem - policií vymlácené boční okno BMW.

Policie Zítka totiž na začátku října zastavila kvůli překročení rychlosti. Hlídka na místě zároveň zjistila, že je na Zítka vydán zatykač, a protože odmítal vystoupit z vozu, byla nucena použít donucovací prostředky. Policisté mu vysklili dveře a vytáhli ho ven z auta. Zítka po zadržení propustili a nadále ho vyšetřují na svobodě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!