Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hlinou proti Ficovi aneb Čunek v Blavě

Česko

SLOVENSKÝ DIÁŘ

Mrzne až praští a jak jsem si přečetl, na Záhorí jsou větší mrazy než na Sibiři. Pořádat v takovém počasí cokoli na mraze, je nesmysl, pořádat demonstraci je nesmysl politický. Ale udělat demonstraci hlavních slovenských opozičních sil pod taktovkou podnikatele Alojze Hliny, je čisté šílenství.

Naštěstí na bratislavský protest proti vládě koalice premiéra Roberta Fica přišlo jen asi o pět set lidí. Naštěstí proto, že kdyby přišlo třeba sto tisíc, mohl by být hlavní řečník demonstrace, které se přitom účastnila pětice předsedů opozičních stran, Aloiz Hlina katapultován mezi hvězdy slovenské opozice. Nedejbože na podobné místo, z něhož se Mikuláš Dzurinda stal z pouhého „mluvčího“ Slovenské demokratické koalice dvojnásobným premiérem.

Hlina, z něhož se stal nejen moderátor, ale i hlavní řečník celého mítinku, je totiž taková divná aktivistická postavička. V posledních měsících se zviditelnil tím, že ukradl vlajku ze sídla Slotovy Slovenské národní strany, což by bylo možné vnímat i jako sympatický čin. Podnikatel Hlina má však v životopise i jiné, méně sympatické činy. Jak připomíná v komentáři na Sme.sk Michal Hvorecký, ten samý Hlina bránil šéfa mečiarovské Slovenské informační služby Ivana Lexu jako politického vězně, velebil Slobodana Miloševiče a živil se „pašováním čínského zboží“. „Několikrát jsem v uplynulých měsících četl názor, že zdecimovaná a provařená opozice, neschopná sebereflexe, potřebuje rychle lídra z lidu a že právě Hlina by se jím mohl stát,“ děsí se Hvorecký. I u nás v Česku, jsme něco podobného zažili. To když v zoufalé straně lidové vybrali „z lidu“ senátora Jiřího Čunka. Říká se, že na hrubý pytel platí hrubá záplata. Možná, že na Fica by platil Hlina. Na jedny volby. Škody by se však na straně demokratické opozice uklízely spoustu dalších let.

O autorovi| Luboš, Palata Redaktor LN

Autor: