Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Plzeňský kraj má nového hejtmana, stal se jím Špoták z Pirátů

Rudolf Špoták, lídr Pirátů pro volby do zastupitelstva Plzeňského kraje. (18. 9. 2020) foto: Petr Eret, MAFRA

Novým hejtmanem Plzeňského kraje je Pirát Rudolf Špoták. Dosavadní náměstek hejtmanky pro sociální věci dostal po odvolání předchozí rady kraje hlasy Pirátů, STAN a ANO. Hlasovali pro něj i dva zastupitelé ČSSD a jeden zastupitel SPD. Členové ODS a TOP 09 se po odvolání dosavadní rady, v níž měli hejtmanku a pět z devíti členů, volby hejtmana neúčastnili.
  14:30aktualizováno  14:44

Pro Rudolfa Špotáka zvedlo ruku v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 32 z 34 hlasujících zastupitelů.

Piráti před dvěma týdny vypověděli koalici, v níž byli se STAN, ODS a TOP 09. Předseda nejsilnějšího zastupitelského klubu, dosud opoziční ANO, Petr Vanka navrhl dnes odvolání rady.

Po volbě Špotáka je přestávka pro další jednání klubů o dalším obsazení nové krajské rady.

Zastupitelé po volbě Špotáka a přestávce zvolili novou krajskou radu. V devítičlenné radě mají Piráti včetně hejtmana dvě křesla, STAN tři a ANO čtyři.

Koalice, která dosud v kraji vládla, měla celkem 25 hlasů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu - 11 hlasů měla ODS a TOP 09 a po sedmi mandátech STAN i Piráti. Nové uskupení Piráti, STAN s ANO má 30 hlasů. Klub ANO, které minulé krajské volby vyhrálo, posílili i nezávislí zastupitelé, takže má nyní 16 členů.

Argumentem Pirátů pro vypovězení koaliční smlouvy bylo, že ODS a TOP 09 si podle nich „na sílu“ prosadila do představenstva Klatovské nemocnice kontroverzního místopředsedu krajské ODS Romana Jurečku, kritizovali také kumulaci uvolněných funkcí u dvou zastupitelů ODS.

Ještě v neděli Piráti řekli, že pro případnou další spolupráci s ODS požadují odvolání Jurečka i odstranění kumulace funkcí. ODS ještě dnes vyjádřila ochotu tyto podmínky splnit.

Šéf klubu zastupitelů ODS Pavel Karpíšek označil poslední kroky svých dosavadních partnerů, Pirátů a STAN, za „nefér hru“, protože ODS a TOP 09 s nimi byly údajně domluveni na pokračování spolupráce.  

Odstupující hejtmanka Ilona Mauritzová z ODS, která měla v gesci zdravotnictví, po odvolání rady uvedla, že se snažila, aby vždy přispěla ke smírčímu jednání.

„Abychom si vždy body, na nichž nebyla shoda, nejdříve vyříkali a pak o nich hlasovali. Mrzí mě, že ani jeden z našich koaličních partnerů, nevyužil pojistek, které měl v koaliční smlouvě a že tedy nedošlo k tomu, že jsme si sedli a měli smírčí jednání,“ řekla.

Kraj podle ní obstál v covidové době velmi dobře, vybudoval testovací a očkovací centra a mobilní testovací a očkovací týmy a významně pomohl k tomu, že je očkováno přes 75 procent obyvatel kraje.

„Velkým úspěchem je zdravotnictví, které jsme měli ve své gesci. Po dlouhé době bude vracet do rozpočtu desítky milionů korun, dokázali jsme ušetřit. Ztráta našich nemocnic bude 154 milionů místo například 270 milionů z roku 2019,“ vypočetla Mauritzová.

„Vlastní funkce jsou pro Piráty důležitější než spolupráce demokratických stran. Jinak si skutečnost, že položili úspěšnou koalici a za nového partnera vybrali hnutí ANO, zdůvodnit nedokážu. Přitom my jsme pro pokračování demokratické koalice udělali maximum. Nabídli jsme Pirátům nové jednání poté, co nečekaně vypověděli koaliční smlouvu a na něm jsme přistoupili na všechny jejich požadavky, včetně funkce hejtmana. To i přesto, že Pirátská strana má méně zastupitelů a získala méně hlasů než koalice ODS a TOP 09,“ reagoval na novou situaci nyní už bývalý náměstek hejtmanky Plzeňského kraje pro oblast kultury a památkové péče Marek Ženíšek z TOP 09.

V dosavadní historii kraje se nestalo, že by zastupitelé odvolali celou radu. Celé funkční období v minulosti nedokončili pouze sociálnědemokratičtí hejtmani Milada Emmerová a Milan Chovanec, ti se ale postu hejtmana sami vzdali po svém zvolení do Sněmovny.

Autoři: ,