Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

ANO hodlá hájit české právo veta, otevřít Green Deal i zpřísnit azylový zákon

Česko

  11:04aktualizováno  19:54
Hájit právo veta České republiky v Evropské unii, znovu otevřít Green Deal, připravit zpřísnění azylového zákona, EET druhé generace a také udělat vládě „peklo“ kvůli zvyšování cen elektřiny slíbilo hnutí ANO po své programové konferenci. Chystalo se na volby v příštím roce - do Evropského parlamentu, krajské a senátní.

„Jsme catch all party, jsme hnutí pro všechny,“ řekl šéf ANO Andrej Babiš. Prohlásil, že to klíčové je uhájit právo veta v Evropské unii. „Je to to nejdůležitější, co máme,“ řekl Babiš.

„Přijdeme s návrhem zásadního zpřísnění azylového zákona, že tady mezi námi nebudou žít lidé, kteří tady nemají co dělat,“ prohlásil šéf ANO.

„Jsme připraveni vládnout, máme kompetentní, nezkorumpované lidi,“ řekl předseda stínové vlády ANO a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček. Program stínové vlády, který má být základem programu budoucí vlády, má čtyřicet stránek a ANO ho bude aktualizovat.

Havlíček řekl, že konsolidace veřejných rozpočtů druhé generace nebude stát na zvyšování daní, ale na úsporách uvnitř resortů. Mluvil také o „EET druhé generace“. „Zapomeňme na placené vysoké školství,“ zdůraznil předseda stínové vlády opozičního hnutí.

ANO slibuje „peklo“ kvůli boji o ceny elektřiny

„Začneme tvrdě jít po vládě,“ řekla šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Kritizovala vládou připravené další zvyšování cen energií, které dopadne jak na lidi, tak na firmy. Hnutí ANO kvůli tomu vyvolá další mimořádnou schůzi Sněmovny.

„Svedeme souboj o druhé čtení rozpočtu, kde načteme naše pozměňovací návrhy, abychom zamezili dalšímu ožebračování všech a ničení i našeho průmyslu, zaměstnavatelů a živnostníků,“ řekl Babiš.

„Třeba padneme ve Sněmovně, ale uděláme tam takové peklo po dlouhé době, aby nebylo možné, že by 51 miliard dopadlo na domácnosti a firmy,“ prohlásil Havlíček.

Je třeba otevřít Green Deal, říká Dostálová

Potřeba uhájit právo veta v Evropské unii, aby se Česko nestalo zemí druhořadou, hájí exministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která téměř jistě povede kandidátku hnutí ANO do Evropského parlamentu.

„Je horkou favoritkou, ale musí to projít předsednictvem ANO,“ řekl už minulý týden předseda stínové vlády opozičního hnutí Karel Havlíček.

„Je třeba znovu otevřít Green Deal, ničí náš průmysl a naši ekonomiku,“ prohlásila Dostálová. Jednat se podle ní také musí znovu o migračním paktu Evropské unie, na který kývl současný ministr vnitra Vít Rakušan.

Babiš doufá, že v europarlamentu nebudou sedět „promigrantští a zelení fanatici“

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční v červnu příštího roku. Rozhodovat budou voliči o obsazení celkem 720 křesel, což bude o 15 víc než v končícím období. Česko má nyní 21 mandátů v europarlamentu a jejich počet se měnit nebude.

„Určitě chceme obhájit šest mandátů. Já doufám, že se naše hnutí zmobilizuje, jsem optimista,“ prohlásil Babiš. Řekl, že doufá, že v europarlamentu nebudou po volbách sedět „promigrantští a zelení fanatici“.

Babiš chce dál vést hnutí ANO

Babiš, který v neděli v debatě na CNN Prima řekl, že hodlá i dál vést ANO, zatím jednoznačně neřekl, zda chce usilovat i o post premiéra po příštích volbách. Řekl jen, že je dobře, že hnutí má další kandidáty na tento post, předsedu stínové vlády Karla Havlíčka a šéfku poslaneckého klubu Alenu Schillerovou.

Šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová předpokládá, že expremiér Andrej Babiš udělá i z eurovoleb referendum o vládě. „Klidně ať tak učiní, protože my si stojíme za kroky, které děláme, máme za sebou jednoznačné výsledky. Naše koalice je pevná jako žula a já věřím tomu, že i lidé postupně začnou oceňovat věci, které děláme,“ řekla v rozhovoru pro iDNES.cz Pekarová Adamová.

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...