Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Hodný náčelník a nevrlý šaman

Česko

MIMOCHODEM Lidé kolem Václava Havla a jeho příznivci jej dodnes často oslovují „pane prezidente“. Mně se nejvíc líbí titul „Náčelník“. Tak Havlovi říkají na rockovém festivalu v Trutnově. Nuže, Náčelník zítra pořádá koncert ke dvaceti letům svobody. Zpívat bude Suzanne Vega, Joan Baezová, Renée Flemingová a Lou Reed. „Je v něm něco přitažlivého, magnetická síla, zároveň kolem sebe nedělá dusno,“ vzpomínal Lou Reed na první setkání s Havlem.

Časopis, který slavného muzikanta v roli novináře za Havlem krátce po revoluci poslal, pak chtěl po Reedovi úpravy v odevzdaném textu. „Nic měnit nebudu,“ odtušil vždy nekompromisní Reed. Kdoví, jak dlouho ještě děsil ve snech Davida Hrbka, který si Reeda spolu s Havlem v roce 2005 pozval do svých Scénických rozhovorů v pražském Švandově divadle. To bylo dusno! Jak se ukázalo, na teorii, že „neexistuje hloupá otázka, jedině hloupá odpověď“, Lou Reed rozhodně nevěří.

Koncert na Pražské křižovatce uvádí v České televizi samotný Náčelník a v podkresu hraje Reedův velký hit Walk On The Wild Side. Díky zpěvákovi Pavlu Bobkovi má ta momentka ze života transvestitů a galerky Reedova domovského New Yorku od počátku 80. let také svoji českou verzi. Jmenuje se Zkus se životu dál smát. To jsou paradoxy!

Usměvavý Náčelník, který k podpisu maluje srdíčko, a newyorský šaman, který se nikdy neusmívá. Dva protiklady, které se i po dvaceti letech stále přitahují.

***

Sloupek Jáchyma Topola V pěně dní vyjde opět příští pátek

O autorovi| Petr Vizina, hudební publicista

Autor: