Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hokejisté mizí za moře. Zadarmo

Česko

Česko už nemá dva roky smlouvu s NHL – Proč hráči mohou odcházet do Ameriky bez náhrady

Ve fotbale je to věc skoro nepředstavitelná. Zatímco za mladé nadějné fotbalisty dostanou v případě zájmu ze zahraničí jejich kluby tučné odstupné, hokejové týmy nyní občas přicházejí o talenty bez náhrady.

PRAHA Od malička si ho piplaly a doufaly, že jednou bude jejich tahounem. Nyní však Českým Budějovicím hrozí, že talentovaný útočník Roman Horák zmizí do zámoří, a jim zbydou jen oči pro pláč.

Na vině je absence smlouvy mezi NHL a Českým svazem ledního hokeje (ČSLH).

„Pokud se neuzavře nová smlouva do příštího roku, odejde Roman bez náhrady. Už teď hraje v americké juniorce, a my nic nedostáváme. Přitom jsme do jeho rozvoje investovali okolo milionu korun,“ líčí LN generální manažer Českých Budějovic František Joun.

Předchozí kontrakt vypršel před dvěma lety. A ten právě řešil finanční vypořádání mezi zámořím a kluby, které z Evropy pouštěly hráče do některé z lig. „Všechny strany měly právo smlouvu neprodloužit. To udělali Švédové, hned po nich jsme se přidali my. Měli jsme zprávy, že by i NHL kontrakt neprodloužila,“ vysvětluje generální manažer Sparty, jeden z českých vyjednavačů.

Tehdejší smlouva byla jednotná pro celou Evropu a platilo, že ji buď uzavřou všichni, nebo nikdo.

„Minulé léto probíhala jednání v Curychu, kde se vyjasnilo, že se vzájemná dohoda nepodepíše. Proto vznikla smlouva mezi NHL, KHL, Mezinárodní hokejovou federací IIHF a národními federacemi o vzájemném uznávání kontraktů. NHL totiž nespadá pod jurisdikci IIHF, a tak by teoreticky mohla ,krást‘ hráče pod smlouvou,“ líčí Bříza.

Vyjednávací pozice není silná Jako první pak uzavřeli separátní smlouvu s NHL Finové, poté se přidali Švédové a nakonec Němci se Slováky. Seveřané dostanou jako odstupné cca 225 tisíc dolarů.

Švédové mají navíc smlouvou vymíněno, že když hráči do 22 let nezískají místo v prvních týmech NHL, mohou ročník dokončit v Elitserien místo toho, aby putovali na farmu. Jenže český problém je jiný.

Od roku 1997 odešlo z Evropy do zámořských juniorských soutěží 650 hokejistů, přitom 450 jich bylo z českých klubů. Podle minulé smlouvy s NHL dostávaly kluby za tyhle odchody peníze z podpůrného fondu IIHF. Ten byl tvořen z pokut, které NHL platila za hráče, kteří se nedostali na soupisku NHL na nejméně 30 duelů a končili na farmě. Peníze pak byly spravovány a přerozdělovány IIHF se souhlasem národních federací.

„Z toho se vypláceli hokejisté, kteří odešli do zámoří do juniorského týmu a pak byli do dvou let draftováni. Kompenzace byla maximálně 150 000 dolarů, záleželo však na tom, kolik peněz se každý rok sešlo,“ vysvětluje Bříza.

V nových smlouvách Švédska, Finska a spol. však náhrady za odchody do juniorek chybí. Češi vědí, že jejich vyjednávací pozice není nejsilnější, českých talentů pro NHL ubývá. Proto diskutují o jakémsi kompromisu – odstupné by nebylo 225 000 dolarů, ale méně. Ze zbytku by se mohl opět vytvořit podpůrný fond, který by řešil odchody do juniorských lig.

Jasněji bude už koncem srpna, kdy se v Torontu uskuteční akce World Hockey Summit, na které by chtěli čeští zástupci znovu otevřít jednání s NHL.

***

SMLOUVA MEZI NHL A ČESKÝM HOKEJEM

Roman Horák (* 1991) Odchovanec Českých Budějovic Do extraligy nasoupil v sezoně 2007/2008 V roce 2009 na MS osmnáctiletých V roce 2010 na MS dvacítek

Absence smlouvy mezi Českým svazem ledního hokeje a NHL trápí i českobudějovický klub. Jihočeši vychovali Romana Horáka, podepsali s ním profesionální smlouvu, přesto nemohou využívat jeho služeb ani za něj nedostávají žádné peníze. Devatenáctiletého útočníka draftoval loni v NHL tým New York Rangers a uplynulou sezonu strávil Horák v juniorské soutěži Western Hockey League v klubu Chilliwack Bruins. „Roman mohl jít hrát dospělou AHL, ale odstupné, které za něj nabízeli, bylo hodně nízké. Odmítli jsme to,“ řekl LN generální manažer Českých Budějovic František Joun. Příští rok navíc Horákovi kontrakt končí, a Jihočechům tak hrozí, že mladého reprezentanta ztratí bez jakékoliv náhrady. „Přitom jsme do něj investovali zhruba milion korun,“ prozradil Joun. Na skutečnost, že mezi českým svazem či Asociací profesionálních klubů a NHL není žádný smluvní vztah, svým způsobem nedávno doplatili i Ondřej Roman, Petr Mrázek, Adam Polášek a někteří další.

Autor: