Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Holky estradiolky

Česko

Kdes byla skoro celou noc? nacvičujete si už poněkolikáté v prázdném bytě nanečisto svou otázku pro družku, která bude stát ve dveřích. A váš tón zní ještě o něco vyčítavěji, než když jste si tu láhev z lednice vyndali poprvé. Takhle pozdní příchod se přece musí nějak vysvětlit.

Ovšem v postmoderní době se provinilci takřka přes noc mohou proměnit v oběť, nebo dokonce pacienta, a novou roli jim přitom pohotově přidělí okolnosti, kterým si média zvykla říkat „nejnovější poznatky vědy“. O snížené soustředěnosti u školních dětí už jsme se v rubrice zmiňovali, dnes je na programu exkurze do diagnostické džungle ženského metabolismu.

Pokud jste například odchod své mimořádně pohledné partnerky ještě před chvílí přičítali vadě jejího charakteru, seznamte se s nejnovější studií University of Texas publikovanou tento měsíc v odborném magazínu Biology Letters. Ne, že byste se tam měli dozvědět nějaké podrobnosti o partnerčině návratu, ale aspoň jí nebudete křivdit.

Za přelétavost krásných žen, nad kterou skuhrají básníci, může totiž podle nejnovějších poznatků vědy zvýšená hladina estradiolu, což je jakýsi příbuzný estronu a estriolu patřících do skupiny pohlavních hormonů zvaných estrogeny.

Nejenže se ve zvýšené míře vyskytuje u sexy samiček s atraktivním obličejem, výrazně druhotnými pohlavními znaky a příznivým indexem pas/boky. Podle týmu psycholožky Kristiny Duranteové je estradiol přímo zodpovědný za jejich flirtování s perspektivními samci. Nejspíš s Petrem nebo Lumírem, říkáte si. Nebo nějakým dalším z těch vypečených kamarádíčků, jimž se momentálně zdráháte volat, když vám partnerka mobil nebere. Už je přece jen dost hodin.

A jelikož jste televizní nabídku dávno odepsali a v půjčovně DVD mají zavřeno, dozvídáte se na internetu dál, že doktorka Duranteová měřila úroveň estradiolu u 52 žen ve věku mezi 17 a 30 lety. Kvůli hormonálním cyklům dokonce dvakrát do měsíce. A z výsledků i z předložených dotazníků vyplynulo, že ženy s nadprůměrným množstvím tohoto hormonu jsou výrazně promiskuitnější. Častěji se vyzývavě oblékají, líbají se s cizími muži, a také s nimi snáz navazují dlouhodobé známosti. Atraktivní ženy jsou žádanější i žádostivější, shrnuje se v závěru výzkumné zprávy, a jako takové mají „pravděpodobně bez vědomého motivu sklony podvést momentálního partnera, kterého zpravidla také opustí kvůli někomu zdánlivě perspektivnějšímu“.

Ano, dochází vám, když si naléváte další smutnou sklenici, opustí. Ženám se zvýšeným estradiolem totiž nejde jen o příležitostný sex - nejsou nakloněny simultánním vztahům a bývají věrné jednomu partnerovi, což Biology Letters označuje za „sériovou monogamii“. Hořce pomyslíte na analogii s rozdílem mezi sériovými a masovými vrahy, ale dobře už víte, že „estradiolky“ za svou přelétavost vlastně nemůžou. Se zvýšenou hladinou pohlavního hormonu si evidentně nedokážou pomoct.

„Když jsme se domnívali, že filmová hvězda Angelina Jolie střídala známosti se svými hereckými kolegy kvůli tomu, že má jednoduše sklon plést si realitu s romantickými snímky, ve kterých účinkuje,“ komentuje výzkum britský tisk, „nemohli jsme tušit, že tak pravděpodobně činila pod přílivem estradiolu.“ A když si pak vygoogluje odkazy na manželský život baseballového hráče Joea Di Maggia nebo dramatika Arthura Millera, není člověk překvapen, že se estradiolu v Americe přezdívá „hormon Marilyn Monroeové“.

A jak při půlnočním surfování začínáte tušit sami, jeho působením netrpí jen krasavice z dějin kinematografie - ani u africké aktivistky Gracy Machelové, která se stačila perspektivně provdat za prezidenty Namíbie i Jižní Afriky, není hladinu toho prokletého estradiolu potřeba zjišťovat.

Zasmušile si tedy na wikipedii prohlížíte černošedý model estradiolové molekuly a přemýšlíte, zdali by se potenciálním partnerkám neměla úroveň jeho hladiny propříště měřit předem. A unaveně si lámete hlavu, co si počít s informací, že se estradiol v syntetické formě při změně pohlaví s úspěšnými výsledky podává transsexuálům.

Ale najednou je zase všechno jinak, protože slyšíte, jak v zámku zarachotil klíč! S úlevou jí pomáháte z kabátu a už v chodbě se vyjasní, že byla u Ireny. Ujelo poslední metro a ke všemu se jí ještě vybil mobil. A tak jste rádi, že ještě na Budějovické chytila taxík. A že aspoň nezavolala od kamarádky? podivíte se starostlivě, ale už zdaleka ne tím tónem, který jste si před pár hodinami cvičil.

Dobře přece díky nejnovějším poznatkům vědy víte (pro změnu z výzkumu University of Illinois publikovaného v časopise Behavioral Neuroscience), že pohlavní hormony mají negativní vliv na některé kognitivní funkce mozku. Estradiol třeba narušuje činnost prefrontálního kortexu - tedy oblast nezbytnou pro takzvanou krátkodobou paměť - a vaše číslo má přece drahá polovička uložené v tom vybitém mobilu.

Koneckonců jste věděli od začátku, že se to musí nějak vysvětlit.

***

VŠECHNO JE JINAK Pokud jste odchod své atraktivní partnerky ještě včera nad proslzeným polštářem přičítali vadě jejího charakteru, seznamte se s nejnovější studií University of Texas. Za přelétavost krásných žen může totiž zvýšená hladina estradiolu.

GALERIE

V ulicích Clevelandu je až 80 procent opuštěných domů. V každém z nich je příběh... Vyřezal jsem části obvodových zdí z druhého poschodí domu v Ohio City. Původní osvětlení jednotlivých místností jsem napojil na časové spínače tak, aby světelný cyklus evokoval pocit, že v domě někdo bydlí: paměť domu, místa, život bez života. Martin Papcún Narozen 1979 v Levicích

O autorovi| Jan Čáp redaktor Orientace

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...