Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Holky proti klukům a Praze

Česko

Konečně se dostalo termínu „exkluzivní“ skutečného významu. Americká rocková čtveřice Girls Against Boys si pro své miniturné vybrala Rusko, Polsko a Česko.

V pražském Paláci Akropolis vystoupí už zítra.

Původem washingtonská (později newyorská) formace Girls Against Boys se do Česka vrací po šesti letech; naposledy vystoupili v pražském klubu Futurum v říjnu 2002. Jejich návrat rozhodně nebyl samozřejmý, skupina se po úspěšném šestém albu You Can’t Fight What You Can’t See, které vyšlo rovněž v roce 2002, a po posledním velkém americkém a evropském turné rozhodla prakticky ukončit svou činnost.

Všechny párty zítřka Byť společnou desku už natočit nechtějí, občas se stále dobří přátelé Eli Janney, Scott McCloud, Johnny Temple a Alexis Fleisig sejdou, aby si společně zahráli. Vybírají si speciální příležitosti nebo něčím zvláštní místa - nenechají se zlákat penězi a sliby a jsou pány svých příležitostí. Takhle vystoupili třeba na festivalu k 25. výročí amerického nezávislého labelu Touch & Go (kapela zde léta vydávala i své desky), v roce 2007 si střihli malé turné po Itálii a na španělském letním festivale Primavera a později v Los Angeles zahráli v rámci série koncertů s názvem Don’t Look Back.

Organizátoři této akce - britský label All Tomorrow’s Parties - pozvou kapelu, která zahraje repertoár pouze jedné své desky, většinou té, která byla pro hudební scénu nějak zásadní nebo výjimečná. GVSB odehráli Venus Luxure No. 1 Baby z roku 1993, mezi další takto poctěné kapely patří například Public Enemy, kteří vloni oprášili album It Takes a Nation of Millions to Hold Us Back, Sonic Youth s kultovní Daydream Nation nebo Melvins s legendárním Houdinim.

Jasné hranice Není ale náhoda, že se GVSB objeví právě v Praze. Když vloni zpěvák kapely Scott McCloud plánoval evropské turné k jedné ze svých bokovek, akustickému projektu Paramount Styles, stala se mu nejprve na jaře Praha, a pak na podzim Brno a znovu Praha jednou z nejpříjemnějších zastávek.

U českého vydavatelství Silver Rocket Records vyšla také společná deska s českých projektem Aran Epochal. A když pak došlo na otázku koncertů původní kapely, byla „ruka v rukávě“. Miniturné GVSB zahrnuje jen několik málo měst a je ohraničeno Scottovou kapelou Paramount Styles, se kterou opět křižuje Evropu.

Koncert Girls Against Boys v Praze je velká událost. Tisíce fanoušků na západ od hranic s Německem můžou tentokrát pouze tiše závidět a doufat, že se kapela bude ještě nějakou dobu vracet. Termín „exkluzivní“ totiž u GVSB znamená něco úplně jiného než ve zprávě „Apocalyptica vystoupí exkluzivně 3x v Česku“.

***

Girls against Boys

Kapela vznikla v roce 1988 ve Washingtonu, ale jejím domovem byl New York. Od začátku 90. let doplňují zakládajícího člena Eli Janneyho bývalí členové formace Soulside: Scott McCloud, Johnny Temple a Alexis Fleisig. GVSB jsou známí především používáním dvou baskytar. Jejich deska Venus Luxure No. 1 Baby je jednou z nejzásadnějších nahrávek nezávislé rockové scény, úspěchy ale kapela slavila i s dalšími alby.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...