Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Měl jsem být v Adršpachu s nimi. Horolezec Jaroš o tragické smrti kamarádů

Pýcha Šumavy. Manažer Matěj Molcar a majitel Zikmund Schwarzkopf (vpravo) s výrobky sušické firmy. foto: Petr Eret, MAFRA

Ve čtvrtek začíná v Teplicích nad Metují vyhlášený horolezecký filmový festival, letos ovšem s pachutí tragédie, která se odehrála ještě před jeho začátkem. Dva horolezecké matadory v nedalekém Adršpachu v pondělí srazilo auto. Oba zemřeli. Zikmund Schwarzkopf a Matěj Molcar vedli v lezecké komunitě uznávanou firmu vyrábějící outdoorové oblečení High Point.
  16:34

„Jsou věci, které nevrátíte. Hodiny, dny, chvíle, ale především život... Je mi to nesmírně líto, každá smrt je bolestivá ztráta především pro ty, co tady zůstávají dál, pro jejich rodiny,“ říká s bolestí v hlase jejich kamarád a kolega Radek Jaroš, který se stal prvním českým horolezcem, jenž vylezl na všech 14 osmitisícových vrcholů.

Tento týden měl trávit v Adršpachu se svými partnery a kamarády Matějem a Zikmundem, jezdit s nimi na kole, lézt po skalách a těšit se na každoroční setkání s lezeckou komunitou na 39. ročníku Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují. Zdržely ho ale pracovní povinnosti.

„Píšu knihu, tak jsem to nestíhal na celý týden,“ vysvětluje nejúspěšnější český horolezec, proč chtěl za ostatními vyrazit o pár dní později. Už je ale nestihne. Jeho parťáky srazilo v pondělí večer auto v nedalekém Adršpachu, kde byli ubytovaní. Řidič jim neposkytl první pomoc a od nehody ujel, policisté ho dopadli po několika hodinách pátrání.

Firma zrušila účast na festivalu

Jeden z mužů zemřel na místě, druhý podlehl těžkým zraněním ve vrtulníku při transportu do nemocnice. Firma High Point ze Sušice na Klatovsku, kterou Zikmund Schwarzkopf mladší řídil a Matěj Molcar v ní působil jako manažer, zrušila po pondělní tragédii svou účast na teplickém festivalu.

„S obrovskou bolestí na srdci oznamujeme všem našim zákazníkům, přátelům a obchodním partnerům, že v pondělí ve večerních hodinách tragicky zahynuli v Adršpachu naši šéfové, kolegové a nejbližší kamarádi Zikmund Schwarzkopf mladší a Matěj Molcar,“ uvedla firma na facebookovém profilu.

S tragicky zesnulými kamarády Radek Jaroš úzce spolupracoval na vývoji outdoorového oblečení. Právě v sušickém oblečení vylezl na všech 14 osmitisícovek.

Muži o svém podnikání informovali i v médiích, o jejich firmě High Point a oblíbeném oblečení do hor vyšel nedávno článek i na portálu iDNES.cz.

Majitelé si zakládají především na tom, že jejich firma, kterou založil Zikmund Schwarzkopf starší, vyrábí oblečení výhradně v Česku jako čistě lokální produkt, od návrhu až po výrobu. Navazují tak na své předky, kteří v Sušici už v roce 1916 založili úspěšnou obuvnickou fabriku a dnešní High Point sídlí v domě, kde kdysi vznikaly proslavené šumavské boty.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!