Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hororová Díra v Rubínu se inspiruje Macbethem

Česko

Hru Díra, která pojednává o utajovaném VIP blázinci za Prahou, napsal Petr Kolečko s kolektivem herců a režisérem Thomasem Zielinským. Zítra ji uvede A Studio Rubín.

PRAHA O autorském projektu inspirovaném Shakespearovým Macbethem začali již před víc než rokem a půl uvažovat Ondřej Pavelka, David Prachař, Jakub Prachař a Eva Salzmannová společně s Petrem Kolečkem a Thomasem Zielinským. Text vznikal i z úvah o hororu jako divadelním žánru a výsledkem je příběh o alternativní psychiatričce (Eva Salzmannová), která vede soukromý, pečlivě utajovaný VIP blázinec za Prahou. Velké lékařské sny doktorky podporuje její manžel (Ondřej Pavelka), který se o sklepní blázinec či „díru“ stará ekonomicky.

Dvěma pacienty (Jakub Prachař a Anita Krausová), jsou blázni, jejichž vyléčení je v zájmu těch nejvlivnějších. Blázni, kteří svým naprostým nezájmem o společenský či politický vliv paradoxně získali obrovskou moc. Doktorka je chce vyléčit, neboť když se jí to podaří, může potom uzdravit celý svět. Stejně jako třetího pacienta, kterým je „logicky“ slavný herec. Ten si myslí, že je Macbeth (David Prachař). „Líbí se mi, jak náš text zachází s klasikou. Jak ji muchlá, devastuje, ironizuje, ale zároveň bere vážně. Moje doktorka je taková ,mekbetka z horní dolní‘,“ říká Eva Salzmannová, která se vrací do Rubínu po téměř dvaceti letech. Scénografie inscenace vychází ze stísněného a tmavého sklepního prostoru Rubínu a má téměř realistický rozměr. Divákovi je děj častokrát skryt a hrůza se odehrává v jeho hlavě, nikoliv na jevišti.

Slovenky, kabaret i erotika Pokud jde o další projekty nové sezony v A Studiu Rubín, na konci října je plánovaná inscenace Svrbí slovenské autorky Zuzany Dzurindové v režii Anny Petrželkové. Obě spolu na Slovensku spolupracují již od studií a tvrdí, že inscenací chtějí do poněkud šovinisticky naladěného Rubínu vnést trochu slovensky divoké ženské emocionality. O poslední premiéru roku 2009 se postará režijní duo Skutr, které nastuduje hru Magdaleny Frydrychové Zelená hora. na jaře nastuduje kmenový režisér A studia Rubín Jan Frič druhý díl seriálu diskokabaretů House of love, tentokráte zřejmě věnovaný zesnulému králi popu. Následovat by pak měl exkluzivní projekt monodramatu Příběh kouzelníka, které bude hrát herec a kouzelník Roman Štabrňák. Poslední premiérou by měla být inscenace Příběh O. inspirovaná kdysi skandálním erotickým románem Pauline Réage, kterou bude režírovat mladá režisérka Lucie Málková.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...