Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Hospodářská zvířata také vymírají

Česko

Vyhubení nehrozí jen divokým zvířatům, která trpí lovem a ničením životního prostředí. Podle článku z časopisu Nature by si vlastní „Červenou knihu“ zasloužila i hospodářská zvířata. Inventarizace plemen hospodářských zvířat, kterou provedli odborníci z Consultative Group on International Agricultural Research, totiž ukázala, že na mnoha místech světa původní plemena hospodářských zvířat mizí alarmující rychlostí.

Inventář obsahuje přibližně 7600 plemen hovězího dobytka, prasat, ovcí a drůbeže ze 169 zemí světa. Celých 11 procent z těchto plemen už nenávratně vyhynulo, 16 procent je ohroženo a osud dalších 35 procent je nejasný. Většina ohrožených plemen se vyskytuje v rozvojových zemích, kde jsou rychle nahrazována moderními vyšlechtěnými plemeny s vysokou výnosností.

Mizení původních plemen přitom znamená ztrátu genů, které zvířatům pomáhají vyrovnat se s často velmi náročnými životními podmínkami. Například červené ovce, které chovají Masajové, jsou přirozeně rezistentní vůči střevním parazitům, skot watusi zase může žít i ve velmi suchých podmínkách. Odborníci proto navrhují, aby vznikla banka pro uchování vajíček a spermatu ohrožených plemen.

Další aktuality z přírody i vědeckých laboratoří dnes v 18 hodin v pořadu Natura na www.rozhlas.cz/leonardo.

Autor: